A3 Haber

İş cinayeti: Kamyonlara buğday yükleyen işçiler elektrik akımına kapıldı, iki işçi yaşamını yitirdi

İş cinayeti: Kamyonlara buğday yükleyen işçiler elektrik akımına kapıldı, iki işçi yaşamını yitirdi
Temmuz 05
11:32 2020

Mardin Kızıltepe’de, kamyonlara buğday yüklerken, mekanik ekipman nedeniyle elektrik akımına kapılan üç işçiden Engin Tekin ve Şeyhmus Akatay yaşamını yitirdi.

A3 Haber Merkezi- Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Viranşehir yolu üzerindeki tesisin sahasında, işçiler Engin Tekin, Erkan Gürkan ve Şeyhmus Akatay, buğdayı nakliye kamyonlarına elevatörle doldurmaya başladı. İşçiler, son yüklemede ekipmanın yönünü çevirirken, ucunun yüksek gerilim hattına temas etmesiyle akıma kapıldı.

Sağlık görevlileri, elektrik akımına kapılan işçilerden 42 yaşındaki Engin Tekin ve 44 yaşındaki Şeyhmus Akatay’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Erkan Gürkan ise ilk müdahale sonrası ambulansla hastaneye götürüldü. Atalay ve Tekin’in cansız bedenleri, otopsi için hastane morguna kaldırılırken, hastanede tedavisi süren Gürkan’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Mayısta 156 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Öte yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Mayıs ayı iş cinayetleri raporu yayımlandı. Mayıs’ta en az 156 işçi yaşamını yitirirken, bunların en az 29’unun Covid-19’dan kaynaklandığı belirtildi. Raporda, “Gelinen noktada Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığı haline gelmiştir” denildi.