A3 Haber

Türkiye ‘Navtex’ ilan etti: Yunanistan alarma geçti, Genelkurmay Başkanı acil ülkesine döndü

Türkiye ‘Navtex’ ilan etti: Yunanistan alarma geçti, Genelkurmay Başkanı acil ülkesine döndü

Türkiye ‘Navtex’ ilan etti: Yunanistan alarma geçti, Genelkurmay Başkanı acil ülkesine döndü
Temmuz 21
18:49 2020

Sismik Araştırma gemisi Oruç Reis’in Meis Adası’nın güney ve doğusunda sondaj faaliyetlerini yapacağı belirtilmesinin ardından Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, acil olarak ülkesine geri döndü.

A3 Haber Merkezi- Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye’nin Meis Adası’nın güneyi ve doğusunda Navtex ilan etmesi Yunanistan’ı alarma geçirdi. Yunan basını, Aksaz Deniz Üssü’nden 15’ten fazla Türk savaş gemisinin bölgeye doğru hareket ettiğini iddia etti. Bölgede askeri hareketliliğin yaşanmasının ardından Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Güney Kıbrıs ziyaretini yarıda keserek Atina’ya döndü.

Yunan ordusu alarmda

 

Reuters’ın aktardığına göre, Türkiye, Meis Adası’nın güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede Navtex ilan etti. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin belirlenen alanlarda araştırma faaliyetleri yürütecek olması Yunan ordusunu alarma geçirdi.

Yunan kaynakları, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı en az 15 savaş gemisinin Aksaz Deniz Üssü’nden ayrılarak bölgeye doğru hareket ettiğini öne sürdü. Güney Kıbrıs’ta resmi ziyaretler yapan Floros, Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Gervakis ile görüştü. Görüşme Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çalışmaları ele alındı. Floros, Türkiye’nin Meis Adası bölgesi ile ilgili NAVTEX ilan etmesinin ardından ziyaretini yarıda keserek Atina’ya döndü. Floros, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ile de bir araya geldi. Rum medyası, Rum Başkanlık ofisi Dışişleri Bakanlığı’nın da konuyu yakından takip ettiğini yazdı.

Navtex nedir?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER