A3 Haber

Tabeladan şirket adlarına kadar TDK’den Erdoğan’a kapsamlı rapor: İngilizce kelimeler ayıklanacak

Tabeladan şirket adlarına kadar TDK’den Erdoğan’a kapsamlı rapor: İngilizce kelimeler ayıklanacak

Tabeladan şirket adlarına kadar TDK’den Erdoğan’a kapsamlı rapor: İngilizce kelimeler ayıklanacak
Ağustos 04
09:47 2020

Türk Dil Kurumu, tabelalardan şirket adlarına kadar her alandaki yabancı kelimelerle ilgili kapsamlı rapor hazırladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda özellikle İngilizce kelime kullanımının sıklığına dikkat çekilerek yabancı isimlerin ayıklanması ve Türkçe’nin korunması için yasa çıkarılması önerildi.

Erdoğan başkanlığında yapılan son Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında ele alınan bir konu, önümüzdeki yasama döneminde yasa teklifi olarak TBMM’nin önüne gelecek. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Türkçe’nin korunması konusunda Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı kapsamlı raporun, toplantıda gündem olduğu öğrenildi. TDK’nın hazırladığı raporda hem günlük hayatta Türkçe’nin yerini alan yabancı kelimeler, hem tabela ve panolarda kullanılan İngilizce duyuru ve reklamlar, özellikle de şirket ve AVM adlarının İngilizce olmasıyla ilgili saptamaların yer aldığı öğrenildi.

İngilizce, Türkçe’nin bir parçasıymış gibi kabul ediliyor

Toplantıda buna ilişkin günlük hayattan örnekler verilirken, geçmişte TBMM’ye yabancı dildeki reklam, ilan, pano, afiş, şirket ve lokanta adlarının ayıklanması ve Türkçe’nin doğru kullanımının sağlanması amacıyla birden fazla yasa teklifinin verildiği de anımsatıldı. Özellikle İngilizcenin şirket, otel, lokanta, AVM gibi yerlerin isimlerinde çok sık kullanıldığı, bunun da Türkçenin bir parçasıymış gibi kabul edildiği aktarıldı.

TV yayınlarına dikkat çekildi

Toplantıda ayrıca TV kanallarındaki programlarda, hem sunucu ve spikerlerin hem de programa katılan konukların günlük konuşmalarında sürekli yabancı kelimeler kullandığı, etkileyici olmak adına, Türkçe karşılığı yerine yabancı kelimelerin tercih edildiği, bu tür yayınların vatandaşa ulaşamadığı değerlendirmesi de yapıldı. Hazırlanacak yasa taslağında bu yayınlara ilişkin de düzenleme olması gerektiği ifade edildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER