A3 Haber

Mali’de darbe iddiası: Meclis başkanı ve kimi bakanlar tutuklandı

Mali’de darbe iddiası: Meclis başkanı ve kimi bakanlar tutuklandı

Mali’de darbe iddiası: Meclis başkanı ve kimi bakanlar tutuklandı
Ağustos 18
17:44 2020

Bir süredir siyasi krizle mücadele eden Mali’de, başkent Bamako yakınlarındaki bir garnizondan silah sesleri duyulduğu ve bazı bakanlarla yüksek rütbeli askerlerin alıkonulduğu iddia edildi. Askeri araçlar başkent Bamako’ya ilerliyor.

Mayıstan bu yana siyasi krizle mücadele eden Mali’de, başkent Bamako yakınlarındaki bir garnizondan silah sesleri duyulduğu ve askeri araçların başkente ilerlediği öğrenildi.

Bamako’ya 15 kilometre mesafedeki Kati kentinde bulunan Soundjata garnizonunda sabah saatlerinden bu yana silah sesleri duyuluyor ve askeri hareketlilik yaşanıyor.

Askeri araçlar başkente ilerliyor iddiası

Tüm dükkan, işletme ve kamu binalarının kapalı olduğu Bamako’da, şehir sakinleri arasında panik ve endişe havasının hakim olduğu görülüyor.

Askeri araçların Kati’den Bamako’ya ilerlediği, garnizona giden yolların kapatıldığı belirtildi.

Güvenlik kaynakları, askeri bir darbe ihtimalinin güçlü olduğunu doğruladı.

Fransa büyükelçiliğinden “evde kalma” çağrısı

Öte yandan yerel basında çıkan haberlere göre, Norveç’in Bamako Büyükelçiliği de askeri hareketlilik nedeniyle bölgedeki vatandaşlarına dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Fransa’nın Bamako Büyükelçiliği ise “Bamako’da yaşanan ciddi huzursuzluk nedeniyle vatandaşlarımıza evde kalmaları tavsiye ediliyor” açıklamasında bulundu.

Öte yandan yerel basında, bazı bakanların ve yüksek rütbeli askerlerin bir kısım askerler tarafından alıkonulduğuna dair iddialar da yer alıyor.

Meclis başkanı ve bakan tutuklandı

Türkiye’nin Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart, Meclis Başkanı Moussa Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe’nin alıkonulduğunu söyledi.

Onart, yaptığı açıklamada, başkent Bamako yakınlarındaki askeri üste sabah saatlerinden bu yana hareketlilik olduğunu belirtti.

Askeri üssün bulunduğu Kati kentiyle Bamako arasındaki yolların kesildiğini aktaran Onart, şimdilik diğer kabine üyeleriyle ilgili bilgilerin doğrulanamadığını dile getirdi.

Onart, “Bize gelen bilgiler dahilinde Meclis Başkanı Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Daffe’nin tutuklandığını öğrendik” dedi.

2012 darbesinde rol oynamıştı

Bölgede az sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu bildiren Onart, gerekli bilgilendirme ve uyarının sosyal medya ve vatandaşların bulunduğu Whatsapp gruplarından yapıldığını ifade etti.

Kati askeri kampı, 2012’de dönemin Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure’ye karşı düzenlenen askeri darbede önemli rol oynamıştı.

Ülkede mayıs ayından bu yana muhalif gruplar, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita karşıtı eylemler düzenliyordu.

Muhalif gruplar, eylemlerini sıkılaştıracağını açıklamış, Keita istifa etmeden geri adım atmayacaklarını duyurmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER