A3 Haber

Netflix, Türkiye kataloğundan kaldırılan Minnoşlar filmini savundu: Güçlü bir hikayesi var, bir şans verin

Netflix, Türkiye kataloğundan kaldırılan Minnoşlar filmini savundu: Güçlü bir hikayesi var, bir şans verin
Eylül 11
11:31 2020

RTÜK’ün talebi üzerine Türkiye’de Netflix’in katalogundan çıkartılan Minnoşlar (Cuties) adlı film tartışma konusu olmaya devam ediyor. Sessizliğini bozan Netflix, filmin güçlü bir hikâyesi olduğunu savundu.

Netflix, dünya genelinde çocukları cinsel obje haline getirdiği gerekçesiyle eleştirilen Minnoşlar (Cuties) filmini savundu. Filmin güçlü bir sosyal yorum taşıdığını belirten Netflix, eleştirenleri filme bir şans vermeye çağırdı.

Fox News’e bir açıklama yapan şirket, “Cuties, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı sosyal bir yorum. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve daha genel olarak büyüdükleri toplumda karşılaştıkları baskı hakkında güçlü bir hikâye. Bu mühim konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Film, Senegalli 11 yaşındaki Amy isimli bir kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Amy, ailesinin geleneksel ve muhafazakâr yaşam tarzıyla, özgürlükçü komşuları ve onun dans grubunun sunduğu kaçış fırsatı arasında kalıyor.

Film bu yıl Sundance Film Festivali’nde Fransız-Senegalli yönetmeni Maimouna Doucoure’a dünya sineması dalında en iyi yönetmenlik ödülünü kazandırmıştı.

Filmin adının porno sitelerinin de kullandığı bir tabir olması, afişi ve cinsel çağrışım yaptığı belirtilen dans sahneleri nedeniyle Cuties/Minnoşlar büyük tartışma yarattı. Pek çok kesim, bir kız çocuğunun pedofillerin zevkini tatmin için cinsel obje haline getirildiğini belirterek tepki göstermişti.

Türkiye’de de RTÜK’ün talebi üzerine yayın kataloğundan kaldırılmıştı.