A3 Haber

Merdan Yanardağ’a “adli kontrol” kararı

Merdan Yanardağ’a “adli kontrol” kararı
Eylül 28
19:16 2020

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, düğününden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden başsavcı haberleri nedeniyle TELE1 Tv Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı mahkemeye sevk etti. Mahkeme Yanardağ’ı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TELE1 Tv Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında iddianame hazırladı.

İddianmede, düğününden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden başsavcı Yüksel Kocaman’la ilgili haberde, “Demirtaş’ ın savcısı”, “Evlendi soluğu sarayda aldı” ifadelerinin kullanıldığına vurgu yapıldı. Savcılık bu sözleri “Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef göstermek” olarak yorumladı ve Yanardağ’ı mahkemeye sevk etti.

“Biz habercilik yapıyoruz”

Yanardağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ve terörle mücadele savcılarını hedef göstermediklerini belirterek, ” Biz habercilik yapıyor ve olayları yorumluyoruz. Söz konusu haberde de önceki bilgileri paylaşarak, arka plan ayrıntıları verdik. Özel bir kastımız yok, sadece gazetecilik yapıyoruz.” şeklinde ifade etti.

Anadolu Adliyesi’nde talimatla ifadesi alınan Merdan Yanardağ, SEGBİS ile mahkemeye katılarak savunmasını yaptı. Mahkeme, Merdan Yanardağ’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.