A3 Haber

Tepkiler üzerine valilik geri adım attı: 32 JES ihalesi iptal edildi

Tepkiler üzerine valilik geri adım attı: 32 JES ihalesi iptal edildi

Tepkiler üzerine valilik geri adım attı: 32 JES ihalesi iptal edildi
Ekim 15
15:55 2020

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi, gelen tepkiler üzerine iptal edildi. CHP Muğla milletvekilleri Burak Erbay, kararı “müjde” diye duyururken, Mürsel Alban ise, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, “Muğla’yı kimseye talan ettirmeyeceğiz, yağmalatmayacağız” dedi.

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi iptal edildi. Resmi Gazete’de, açıklanan kararda, “İhale edilecek sahaların önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen alanlardan kaldığından, ihaleyi kazanan kişi/ firmaların izin aşamasında mevzuattan kaynaklı hak kaybına uğramaması için ihale öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüşü alınması gerektiği yönündeki gerekçesi ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 29 Maddesi kapsamında iptal edilmiştir” denildi.

“Mücadelemiz sonuç verdi”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, sosyal medya üzerinden “müjde” diyerek kararı duyurdu. Erbay, “Önce TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdik. Ardından TBMM’de basın açıklaması düzenledik ve Çevre Komisyonu’nda Bakan Yardımcısı’na ilettik. Mücadelemiz sonuç verdi. Muğlamızın eşsiz doğal güzelliklerini yok edecek 32 tane JES ihalesi iptal edildi” dedi.

Erbay, Muğla’nın yüzde 70’ini doğal ormanlık alan ve tarım arazilerinin oluşturduğunu, bin 500 kilometreye yakın kıyı şeridiyle Türkiye’nin deniz turizminin önemli merkezlerinden birisini oluşturduğunu söylemiş ve Muğla’nın doğal güzelliklerini korumak için çağrıda bulunmuştu.

Muğla’da 32 bölgeye JES için izin verildiğini anımsatan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Bugün Resmi Gazete’de buraların iptal edildiğine dair karar yayımlandı. Gerekçe olarak ise bu alanların kültür ve turizm alanı olduğunu belirtildi” dedi.

“Konunun takipçiyiz, Muğla’yı talan ettirmeyeceğiz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüş ve izni doğrultusunda JES yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini belirten Alban, “Siz buraların, Muğla’nın kültüründen bu kadar uzaksınız işte. Eğer buraları tanısaydınız, yağmalamazdınız, yandaşlarınıza peşkeş çekmezdiniz. Karardan dönüldüğü için çok mutluyuz ama şunu kimse unutmasın, biz bu konunun takipçiyiz, peşini asla bırakmayız. Muğla’yı kimseye talan ettirmeyeceğiz, yağmalatmayacağız” diye konuştu. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER