A3 Haber

Hava kirliliğine ilişkin vahim bilanço: Kirli hava yarım milyon bebeğin ölümüne yol açtı

Hava kirliliğine ilişkin vahim bilanço: Kirli hava yarım milyon bebeğin ölümüne yol açtı

Hava kirliliğine ilişkin vahim bilanço: Kirli hava yarım milyon bebeğin ölümüne yol açtı
Ekim 21
12:40 2020

Dünya genelinde hava kirliliği ve sağlık üzerindeki etkilerinin mercek altına alındığı bir rapora göre geçen yıl 6,67 milyon kişinin ölümü hava kirliliğine bağlandı. Verilere göre geçen yıl yarım milyon bebek, hava kirliliğinden dolayı doğduktan sonra bir ay içinde yaşamını yitirdi

2020 Küresel Hava Durumu raporunda, havadaki zehirli maddelerin ölümleri hızlandıran nedenler arasında dördüncü sırada geldiği yazıldı. Araştırmaya göre hava kirliliği en çok yaşlılar ve yeni doğanlar arasında ölüme yol açıyor, prematüre doğum riskini artırıyor. Erken doğum veya anne adayının hava kirliliğine maruz kalması bebeklerin hayata tutunabilme ihtimalini oldukça azaltıyor.

Bu tablonun rakamlarla teyit edildiği rapor, risklerin en çok gelişmekte olan ülkelerde yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Verilere göre geçen yıl yarım milyon bebek, hava kirliliğinden dolayı doğduktan sonra bir ay içinde yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin üçte ikisi, ateş ve ısınma için kömür gibi maddelerin kullanıldığı iç mekanlardaki hava kirliliği ile ilişkilendirildi. Kirli havadan dolayı en az fazla yeni doğanın yaşamını yitirdiği bölge 236 bin ölümle Sahra Altı Afrika.

Havadaki zehirli maddeler, ana rahmindeki bebeğin gelişimini engelliyor. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelemeyen bebeği, bu kez kendi kirli hava soluduğundan kurtarmak daha da güçleşiyor.

Hava kirliliği, Covid-19 ölümlerini körüklediği biliniyor

Raporda dikkat çekilen bir diğer nokta ise havanın temiz olmayışının diyabet ev kalp hastalıkları riskini artırdığı üzerine. Uzmanlar, hava kirliliği ve Covid-19 salgının birbiri üzerindeki, hem çevresel hem de insan sağlığı etkilerini anlamak için henüz erken olduğunu söylüyor. Buna rağmen, koronavirüs solumun yollarını hedef alan bir virüs olduğundan, hava kirliliğinin dolaylı da olsa Covid-19 ölümlerini körüklediği ya da hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olduğu biliniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER