A3 Haber

TRT’den “Atanıtkabir” açıklaması: Koronavirüs tedbirleri nedeniyle…

TRT’den “Atanıtkabir” açıklaması: Koronavirüs tedbirleri nedeniyle…

TRT’den “Atanıtkabir” açıklaması: Koronavirüs tedbirleri nedeniyle…
Kasım 11
10:53 2020

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde ekranlara verdiği KJ’de Anıtkabir yerine ‘Atanıtkabir’ yazan TRT, hatanın sebebini “Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemlerine” bağladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir’de yapılan töreni ekranlarına taşıyan TRT Haber, Anıtkabir yerine “Atanıtkabir” yazınca tepki çekti.

TRT, konuyla ilgili bir açıklama yaparak hataların artmasının gerekçesinin koronavirüs salgını olduğunu ileri sürdü.

“Çok aşamalı kontrollere rağmen…”

Hatanın 14 saniye sürdüğünün ve ivedilikle düzeltildiğinin belirtildiği açıklamada, hatanın kaynağı şöyle anlatıldı:

“Çok aşamalı kontrollere rağmen, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır. Hızlı yayıncılık refleksiyle yapılan bu hatadan ötürü üzüntülerimizi paylaşıyor ve tüm izleyicilerimizden özür diliyoruz.”

“Azerbaycan sivillere saldırıyor” yazılmıştı

Daha önce pek çok kez altyazı hatası yapan TRT, bu hataların faturasını çalışanlarına kesmişti.

Geçtiğimiz hafta Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili yapılan bir yayında “Azerbaycan Sivillere Saldırıyor” şeklinde altyazının ekranda çıkması üzerine kurum bir kez daha tartışma odağı haline gelmişti.

Konuyla ilgili Twitter’dan bir açıklama yapan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “İlgili personelin sözleşmesi feshedilmiş ve işine son verilmiştir. Olay, devletin ilgili birimleriyle de irtibatlı bir şekilde çok boyutlu soruşturulmaktadır” diyerek bir komplonun yaşanmış olabileceğini öne sürmüştü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER