A3 Haber

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz
Kasım 22
08:28 2020

Suudi Arabistan tarafından Türk ürünlerine karşı alınan ambargo kararı sonrası Türkiye ile ilişkilerin nasıl seyredeceği merak konusu olmuştu. Türk ürünlerinin gayriresmi boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri olmadığını dile getiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud, “Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Liderler Zirvesi oturumları arasında Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud “Türk ürünlerinin gayriresmi boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok” dedi.

Erdoğan, Kral Selman ile görüşmüştü 

Suudi Bakan Al Suud, “Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz” diyerek iki ülke arasında ilişkilerin iyi olduğunu vurguladı.

G20 Liderler Zirvesi öncesinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Liderler arasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri ele alınırken, bu yıl dönem başkanlığını Suudi Arabistan’ın yaptığı G20 Liderler Zirvesine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuş, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması hususunda mutabık kalındığı hususu vurgulanmıştı.

Suudi Arabistan’dan ambargo

Suudi Arabistan, Türkiye’nin özellikle Cemal Kaşıkçı ile başlayan Riyad karşıtı uluslararası hamleleri nedeniyle Türk mallarını boykot etme kararı almıştı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ajlan Al-Ajlan, sosyal medyada Türk ürünleri ve şirketlerine karşı boykot çağrısı yapmıştı.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine karşı başlattığı ‘gizli’ boykot, ülkedeki mağazalara da taşınmıştı. Vitrinlere, ürün raflarına “Vatanımı seviyorum, Türk ürünleri satmıyorum” afişi asılmıştı.

Resmi makamlar ‘gizli’ boykotu reddederken, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bir soru üzerine konuya açıklık getirmişti.

Soruya “Buna gülüp geçiyoruz” diyerek şaşırtan bir cevap veren Kurtulmuş şunları kaydetmişti.

“Başka ülkeler de Türk mallarının alınmasına özendirici bir takım faaliyetler içerisinde. Yani şimdi geçmişler bir kürenin etrafına o meşhur fotoğrafı hatırlayın. Bir sihirci, büyücü tarzı içerisinde dünyayı yönetmeye kalkmış olan birtakım hakikaten maksadını aşan, biraz da ritüeller, görseller içerisinde bu bölgenin sorunları çözülmez. Yani ‘Yeni bir Orta Doğu kuruyoruz, dünya hakimiyetini biz sağlayacağız.”

Suudi Arabistan’ın, Türk mallarına boykot kararının nedenlerinin açıklanması için verilen soru önergesine cevap veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ambargoyu, ‘konjonktürel gruplaşma’ diyerek geçiştirmişti.

Çavuşoğlu, bazı ülkelerin Türkiye karşıtı konjonktürel gruplaşmalara yönelmelerinin Türkiye’nin ilkeli yaklaşımlarını etkilemeyeceğini ifade ederek şunları kaydetmişti:

“Türkiye, artan imkan ve kabiliyetleriyle, ahlaki değerlere dayanan, insani ve girişimci dış politikası çerçevesinde inisiyatif almaya devam edecektir. Türkiye’nin bu ilkeli ve dirayetli tutumu ülkemizin uluslararası toplumdaki saygınlığını da artırmaktadır.”

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri son 2 yıldır, Körfez’deki ve Suriye’deki gelişmeler, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle bozulmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER