A3 Haber

Erdoğan’ın eski avukatı ve iki hakim hakkında “yargıyı yönlendirme” iddiasıyla suç duyurusu

Erdoğan’ın eski avukatı ve iki hakim hakkında “yargıyı yönlendirme” iddiasıyla suç duyurusu

Erdoğan’ın eski avukatı ve iki hakim hakkında “yargıyı yönlendirme” iddiasıyla suç duyurusu
Aralık 16
12:21 2020

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeme getirdiği yargıya müdahale iddialarıyla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı ile iki yargı mensubunun davaları yönlendirmek için yaptıkları toplantılara ait ses kayıtları yargıya taşındı. Biri Erdoğan’ın eski avukatı olmak üzere iki avukat ve iki hâkim hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündeme getirdiği yargıya müdahale iddialarıyla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. Gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın ‘Cendere- Metastas 2’ adlı kitabında da yer alan olayda, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı ile iki yargı mensubunun davaları yönlendirmek için yaptıkları toplantılara ait ses kayıtları yargıya taşındı.

Anka’dan Edda Sönmez’in özel haberine göre, Biri Erdoğan’ın eski avukatı olmak üzere iki avukat ile iki hâkim hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İki yargı mensubundan biri Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) biri de Yargıtay’a şikâyet edildi. Erdoğan’ın eski avukatının da olduğu iki avukat için ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İstanbul Barosu’na başvuruldu. Şikayet dilekçesinde Fransız T. şirketi yetkililerine de yer verildi.

Fransız bir şirket lehine müdahale iddiası yargıya taşındı 

“FETÖ borsası” iddialarını Metastaz kitabında dile getiren gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yeni kitapları ‘Cendere- Metastaz 2’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığını kullanan avukat ve yargı mensupları tarafından davaların seyrinin değiştirilmesi gündeme getirilmişti.

Gazeteciler, borçları nedeniyle Türkiye’de de çok iyi bilinen bir Fransız firmasını kurtarmak için bir araya gelen kişilerin ses kayıtlarını ortaya çıkarmıştı. Bu gelişme üzerine alacaklı firmalar, iki yargı mensubu ve Cumhurbaşkanın bir eski avukatının da olduğu kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu da partisinin Meclis Grup konuşmasında, yargıyı yönlendirme iddiasını dile getirmişti.

“Gizemli buluşma gerçekleşti”

İddiaya göre, Türkiye’nin en büyük mutfak eşyası satan şirketlerinden birinin milyonlarca lira borcu bulunuyordu. 20’nin üzerinde de büyük alacaklısı vardı. Bu borçlu şirketi, Fransız kökenli dünyaca ünlü bir şirket, şubeleri ve çalışanlarının alacaklarıyla birlikte satın aldı. Alacaklılar yeni şirketin kapısına dayandı. Ancak bir banka alacaklarını yasal yoldan tahsil etti. Bu durum diğer alacaklılar açısından emsal oluşturunca şirket panik oldu. Başka alacaklıların önünü kesebilmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen avukattan yardım istedi.

Adı geçmişte Fethullah Gülen cemaati ile anılan iş insanları hakkında aldırdığı takipsizlik kararlarıyla tartışma konusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı da firma ile iki hâkimi bir masada buluşturdu. Buluşmanın amacı bundan sonraki davaların seyrini değiştirmekti. Ancak toplantıda bulunan şirketin eski CEO’sunun aldığı ses kayıtları bu buluşmayı deşifre etti.

HSK’ye iki yargı mensubu hakkında suç duyurusu

Alacaklı üç firma, yargı mensuplarından Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi H.K. ve Anadolu Adliyesi Adalet Komisyon Başkanı B.A. hakkında yargı görevini kötüye kullanma ve adil yargılamayı etkileme iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Biri Yargıtay’a öbürü HSK’ya sunulan dilekçede, “Makamları nedeniyle görevlerini kötüye kullanarak yargıya müdahale eden, yargıda infial yaratan, tarafsızlığını yitiren, adil yargılamayı etkileyen işbu hakimler ve ilgililer hakkında gerekli tahkikatın yapılmasını ve gereğinin yapılmasını Sayın Başkanlıktan saygıyla arz ve talep ederiz” denildi.

Erdoğan’ın eski avukatı baroya şikayet edildi 

Yine aynı üç firma, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatlarından M.D.İ ve T. şirketinin avukatı K.S. hakkında İstanbul Barosu’na suç duyurusunda bulundu. Baroya kayıtlı iki avukatın ‘adil yargılamayı etkileme, mahkemeleri yanıltma, yargıda infial, görevi kötüye kullanma ve tehdit’ suçlarından iki avukat hakkında tahkikat yapılıp soruşturma açılmasını talep etti. Ayrıca iki avukat ve T. şirketinin yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunuldu.

Hakimlerle buluşturup davalar hakkında konuşması normal mi?” 

ANKA’ya konu ile ilgili açıklama yapan Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, “Bu suç duyuruları kitabımızda yazdıklarımızı bir kez daha doğruluyor” dedi ve şunları söyledi:

Hatırlayın, daha önce de kayıtlarda yer alan avukat çıkıp görüşmeleri kabul etmişti. Biz kitabımızda ses kaydının içeriğine de kişilere de yer vermemiştik. Açıkçası bizim için şahıslar değil yargının içine sokulduğu cendereyi anlatmak önem taşıyordu. Ancak bu suç duyuruları o ses kaydını da taraflarını da açıkça ortaya koydu. Şimdi karar verecek olan HSK, Yargıtay, Baro ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı. Kimi hatırlı avukatların davaların dışında parası olan şirketleri hakimlerle buluşturup davalar hakkında konuşması normal mi? Alınması gereken kararların pazarlığını yapmak normal mi? Eğer bu normalse, bundan böyle bütün davaların taraflarıyla duruşmaların dışında buluşup alınacak kararları konuşsunlar. Yok değilse hukuk devletinin yapması gerekeni yapsınlar. Artık kayıtlar da olay da ellerinde.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER