A3 Haber

İran Petrol Bakanı’ndan “Rusya ile işbirliği” açıklaması

İran Petrol Bakanı’ndan “Rusya ile işbirliği” açıklaması

İran Petrol Bakanı’ndan “Rusya ile işbirliği” açıklaması
Aralık 22
09:10 2020

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Rusya ile petrol ve doğalgaz alanında teknolojik iş birliği için anlaştıklarını söyledi.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, dün Moskova’da Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak ve Enerji Bakanı Nikolay Şulginov ile bir araya geldi.

Görüşmenin içeriğiyle ilgili İran devlet medyasına konuşan Zengene, Rus yetkililerle dünya petrol piyasasının istikrara kavuşması için görüş alışverişinde bulunduklarını aktararak, “Rus makamlarla yaptığımız görüşmede petrol ve doğalgaz alanında teknolojik iş birliği için anlaştık. Son yıllarda Rusya’nın dünya petrol pazarının istikrarında belirleyici bir rolü olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Stratejik ortağımız olarak görüyoruz”

Rus makamlarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve onun dışındaki iş birliği ile ilgili müzakerelerde bulunduklarını ve bu konudaki görüşlerinin birbirine yakın olduğunu belirten Zengene, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Rus şirketleriyle iyi bir işbirliğimiz var. Petrol, doğalgaz ve teçhizatların üretimiyle ilgili Rus şirketlerle olan işbirliğinin devam etmesi öngörülüyor. Rusya’yı strateji ortağımız olarak görüyoruz. Bu ortaklık uluslararası alandaki gelişmelerle değişmez.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER