A3 Haber

Ankara’daki depremin ardından: Kalecik ilçesi ve bazı köylerde evler hasar gördü

Ankara’daki depremin ardından: Kalecik ilçesi ve bazı köylerde evler hasar gördü

Ankara’daki depremin ardından: Kalecik ilçesi ve bazı köylerde evler hasar gördü
Ocak 11
08:17 2021

Ankara’nın Kalecik ilçesinde gece saatlerinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle ilçe merkezinde ve bazı köylerde bulunan evler hasar gördü. Endişe yaratan deprem, Ankara’nın yanı sıra Kırıkkale ve Çankırı ile birçok ilçede de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre; saat 22.53’te merkez üssü Ankara’nın Kalecik ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 13.19 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Ankara merkez, Kırıkkale, Çankırı ve çok sayıda ilçede hissedildi. Deprem nedeniyle özellikle ilçede ve köylerde yaşayan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Vatandaşlar panik içinde dışarıya çıkarak, bir süre sokaklarda bekledi. Depremde can kaybı ve yaralanan olmadığı belirlenirken, çok sayıda evde ufak çaplı hasarlar meydana geldi.

Fuat Oktay açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Oktay, “Ankara Kalecik’te meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ekiplerimiz sahada, süreci yakinen takip ediyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun.” dedi.

Bakan Kurum’dan açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Kurum, “Ankara’da Kalecik merkezli meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin hemen ardından İl Müdürlüğü ekiplerimizce başlatılan ilk incelemede şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık” dedi.

Büyükşehir ekipleri olay yerinde

Depremin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri de ilçeye sevk edildi. Belediyeden yapılan açıklamada, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerimiz depremin merkezi Kalecik Eskiköy’e ulaştı. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyemize intikal eden olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Ekiplerimiz teyakkuz halinde olup, bizlere Başkent 153 çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz” denildi.

Çevre illerden hissedildi

Merkez üssü Ankara’nın Kalecik ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde deprem, Kırıkkale ve Çankırı’da da hissedildi. Kırıkkale’de deprem nedeniyle endişelenen bazı vatandaşlar evlerinden sokağa çıktı. Kırıkkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Kalecik merkezli 4.5 şiddetinde meydana gelen deprem ilimizde de yoğun bir şekilde hissedilmiş, bütün ilçelerimiz ve köylerimizle irtibata geçilmiş olup şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı bulunmamaktadır. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun” denildi.

Öte yandan depremin hissedildiği Çankırı’da da kısa süreli panik yaşandı. Çankırı Valisi Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelinde herhangi bir olumsuzluğun olmadığını söyledi.

Deprem sırasında hayvanlar panik yaşadı

Ankara’nın Kalecik ilçesinde meydana gelen 4.5 büyüklüğünde deprem anı, Ankara’da bir petshop, ahır ve Kırıkkale’de bir apartmanın güvenlik kameralarına yansıdı. Akyurt ilçesindeki ahırda ve petshopta bulunan güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, hayvanların deprem anında panik yaşadığı görüldü.

Bazı bölgelerde hasar

Depremin ardından bazı bölgelerden ufak çaplı hasar ihbarları alındı. Kalecik Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu ile Belediye Başkanı Duhan Kalkan, AFAD ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile birlikte Eskiköy ve Gölköy mahallelerinde hasar gören evleri inceledi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER