A3 Haber

Adliyeye sevk edilen 14 emekli amiralin avukatı: Yanlış anlaşıldıkları için çok üzgünler…

Adliyeye sevk edilen 14 emekli amiralin avukatı: Yanlış anlaşıldıkları için çok üzgünler…

Adliyeye sevk edilen 14 emekli amiralin avukatı: Yanlış anlaşıldıkları için çok üzgünler…
Nisan 12
17:35 2021

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 104 emekli amiralin hazırladığı bildiriye ilişkin soruşturması kapsamında, 10’u gözaltına alınan 14 emekli amiral, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 104 emekli amiralin yayımladığı Montrö açıklaması hakkında, TCK’nın 316/1 maddesinde yer alan “devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan resen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında söz konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif faaliyet gösteren 14 emekli amiralden 10’u gözaltına alınırken, dördü yaşları nedeniyle ifadeye çağrıldı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak ifadelerini verdi. Geçen cuma günü gözaltı süreleri dört gün uzatılan Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal’ın da ifade işlemleri tamamlandı. 14 emekli amiral, emniyetteki işlemlerinin ardından güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Avukat: Yanlış anlaşıldıkları için çok üzgünler

Emekli amirallerin avukatı Ziya İlker Göktaş, dosyada gizlilik kararı olduğu için emekli amirallerin ifadeleri ile ilgili bilgi verme şanslarının olmadığını söyledi. Bunun soruşturmanın sağlığı açısından iyi bir şey olmadığını belirten Göktaş, “Bu metni sizler de gördünüz. Bunlar emekli amiral. Sadece kendi fikirlerini beyan edebilecek insanlar. Bunun bir bildiri olduğunu hiçbirisi kabul etmiyor. Duyuru veya açıklama diye değerlendiriliyor. Zaten, metnin başında duyuru diye bir ifade var. Dolayısıyla bildiri gibi dile getirilmesinden inanılmaz rahatsızlar. Yanlış anlaşıldıkları için çok çok üzgünler. Çünkü onların da burada dikkat çekmek istedikleri, çok uzman oldukları bir alanda Montrö gibi bir konuda açıklama yapmak. Bunun tartışılmasının ülke menfaatlerine olmadığı yönünde. Dolayısıyla bunun üzerinden tartışmanın hiçbir anlamı yok. Denizci oldukları için endişelerini dile getirdiler. Montrö’nün anlamını ifade eden metin hazırladılar. Bir de sarıklı amiral konusu var. Bu insanlar hayatlarını deniz kuvvetlerinde geçirmişler. Bembeyaz üniformayı lekelemeden çalışmış insanlar. Tabii ki bu şekilde o üniformanın üzerine herhangi bir şeyin giyilmesinden inanılmayacak derecede rahatsız oluyorlar” dedi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER