A3 Haber

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı duyurdu: Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı
Nisan 20
19:36 2021

İçişleri Bakanlığı, 104 emekli amiralin ortak açıklamasına ilişkin beyanları nedeniyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili yayımladığı açıklamaya ilişkin tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) yönetiminin görevden alındığını açıkladı.

“Dernek yöneticilerinin beyanları ile 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları görülmüştür” denilen açıklamada, söz konusu açıklamaların üzerine 8 Nisan’da mülkiye müfettişi ve dernekler denetçileri görevlendirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, derneğin yönetim kurulu başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ile yönetim kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırıldığı duyuruldu.

Ne olmuştu, TESUD ne demişti?

Son olarak bildiriyle ilgili süren tartışmalar sırasında gündeme gelen dernek, Milli Savunma Bakanlığı’nın “TESUD ve TEMAD Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri bazı amirallerin yayımladığı bildiriyi kınadıklarını belirtti” şeklindeki haberini yalanlamıştı.

Derneğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı’na davet edildikleri işaret edilerek, “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” denmişti.

Ayrıca bildiriye ilişkin soruşturma kapsamında metinde imzası olmayan Çalışkan’ın da evi aranmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER