A3 Haber

Rusya’dan Türkiye’ye Ukrayna uyarısı: Toprak bütünlüğümüze kastetmekle eşdeğer

Rusya’dan Türkiye’ye Ukrayna uyarısı: Toprak bütünlüğümüze kastetmekle eşdeğer

Rusya’dan Türkiye’ye Ukrayna uyarısı: Toprak bütünlüğümüze kastetmekle eşdeğer
Mayıs 24
13:59 2021

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’yı Kırım konusunda cesaretlendirmeyi, Rusya’nın toprak bütünlüğüne kastetmek ile eşdeğer gördüklerini Türkiye’ye son derece açık bir biçimde ilettiklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’da yayınlanan Argumentı i Faktı gazetesine demecinde, “Ukrayna ilişkilerine gelince, Türk meslektaşlarımıza, durumu itinalı bir biçimde analiz etmelerini, Ukrayna’nın militarist düşüncelerini desteklemeyi bırakmalarını her düzeyde tavsiye ediyoruz” dedi.

Lavrov, “Ukrayna’nın Kırım konusundaki agresif girişimlerini cesaretlendirmenin, Rusya’nın toprak bütünlüğüne kastetmek ile eşdeğer olduğu görüşümüzü onlara (Türk meslektaşlarımıza) son derece açık bir biçimde iletiyoruz” diye ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, bununla ilgili olarak, Türkiye’nin, Rusya’nın ‘meşru endişelerini dikkate alarak izlediği çizgiyi değiştireceğini’ umduklarını da belirtti.

“Görüş ayrılıklarına rağmen yoğun siyasi diyaloğu sürdürüyoruz”

Bir dizi uluslararası konuda Türkiye’yle ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu ancak bunun Türk parterlerle yoğun siyasi diyaloğu sürdürmeye ve çeşitli alanlarda karşılıklı faydaya dayalı işbirliğini geliştirmeye engel oluşturmadığını belirten Lavrov, “NATO üyesi olan Türkiye, Washington’un ciddi baskısına rağmen S-400 füze savunma sistemlerinin satın alınmasına ilişkin büyük bir anlaşmayı hayata geçirdi. Türkiye’yle etkileşimi geliştirirken ortak çıkarlara yönelik stratejik vizyonu esas almaya devam edeceğiz. Bunun hem Rus hem de Türk halkının beklentilerine yanıt verdiğinden eminim” ifadelerini kullandı.

“Karabağ’daki Rus-Türk Ateşkes İzleme Merkezi görsel gözlem metotlarını kullanıyor”

Lavrov, Dağlık Karabağ’daki Rus-Türk Ateşkes İzleme Merkezi’nin görsel gözlem metotlarını kullandığını söyledi.

Lavrov, bu konuda hakkında şunları söyledi:

“Karabağ’daki çatışma bölgesinde 30 Ocak’tan bu yana Türk partnerlerimizle birlikte ateşkesin ve tüm askeri faaliyetlerin izlenmesine yönelik ortak merkez faaliyet yürütüyor. Bu merkez, olası ihlalleri yalnızca görsel gözlem metotlarıyla gerçekleştiriyor.”

“Suriye’de yeniden terör yuvaları kurulması engelleniyor”

Suriye’deki durumun Rusya, Türkiye ve İran’ın da çabalarıyla istikrara kavuştuğunu kaydeden Lavrov, bu ülkede yeniden terör yuvaları kurulmasının engellendiğini belirtti.

Bugün itibarıyla daha uygulanabilir olan bir kriz çözme mekanizması kurulduğuna dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova, Ankara ve Tahran’ın Suriye toplumunun farklı katmanlarını konsolide etmeyi ve ülkenin gelecekteki siyasi düzeniyle ilgili çalışmaları anayasa komitesi formatında organize etmeyi başardığının altını çizdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER