A3 Haber

“Yakmadan duramıyorum” diyen kişi, 12’nci kez yangın çıkardı

“Yakmadan duramıyorum” diyen kişi, 12’nci kez yangın çıkardı

“Yakmadan duramıyorum” diyen kişi, 12’nci kez yangın çıkardı
Haziran 01
15:33 2021

Antalya’da yangın çıkarmaktan 11 kez kaydı bulunan ve “Yakmadan duramıyorum” diyen Serdar Urgan bu kez iki katlı bir binayı ateşe verdi.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde, bulunan iki katlı metruk binada, saat 12.30 sıralarında yangın başladı.

Durumun bildirilmesi üzerine adrese itfaiye ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekibi, daha önce 11 kez yangın çıkarmaktan suç kaydı bulunan Serdar Urgan’ın yangını çıkardığını belirledi.

Urgan, olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken polis tarafından gözaltına alındı. Yangın ise itfaiye ekibinin kısa süreli çalışmasının ardından söndürüldü.

Gözaltına alınan Serdar Urgan daha önceki ifadelerinde “Yakmadan duramıyorum. Ne yapayım? Geçip karşısına izliyorum” demişti.

“Piromani ‘dürtü kontrol bozukluğu’ olarak adlandırılan psikolojik bir hastalık”

Psikiyatrist Uzman Dr. Tahsin Etli, yangın ve ateş çıkarmanın ruhsal hastalık semptomu olduğunu söyledi. Hastalığın ‘piromani’ olarak da tarif edilebileceğini söyleyen Dr. Etli, hastalıkla ilgili şu bilgileri vermişti:

  • “Piromani ‘dürtü kontrol bozukluğu’ olarak adlandırılan psikolojik bir hastalık. Halk arasında yangın çıkarma hastalığı olarak biliniyor. Piromani hastalığı oldukça ciddi bir rahatsızlık ve kişilerde yangın çıkarma isteği uyandırır. Bu durum, birçok kez istekli ve bilinçli şekilde yangın çıkarma durumu olarak açıklanabiliyor. Genellikle merak ve ilgi, yangın çıkarmaya neden oluyor.

“Üzüntü ya da pişmanlık duymazlar”

  • Piromani hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülüyor. Piromani hastası olan kişiler yangın çıkarmaya istek duyar ve genellikle yangın çıkardıktan sonra mutlu olup haz duyar. Sonrasında üzüntü ya da pişmanlık duymazlar. Piromani hastaları agresiftir ve sürekli baskı altında hissettikleri için bu onların yangın çıkarma dürtüsünü tetikler.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER