A3 Haber

Vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

Vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi

Vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu tahliye edildi
Temmuz 06
22:05 2021

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) milletvekilliğinin düşürülüp cezaevine gönderilmesiyle ilgili hak ihlali kararı verdiği HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi.

HDP tahliyeyi Twitter’dan şu sözlerle duyurdu: “Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu Genel Merkezimizde coşkuyla karşıladık. Adalet mücadelemize her yerde ve hep birlikte devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu’nun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubat’ta onayladı. Yargıtay’ın onama kararı Meclis’e ulaştı ve karar Meclis’te okunarak Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü. Gergerlioğlu, 2 Nisan’da evinde gözaltına alındı ve cezaevine gönderildi.

Gergerlioğlu vekilliği düşürme kararına karşı AYM’ye başvurdu. AYM’nin 9 Haziran’daki toplantısında ifade özgürlüğünü hakkı ve dokunulmazlık hakkı kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği iddiasıyla yapılan başvurunun AYM Genel Kurulu’na gönderilmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER