A3 Haber

Kulüpler Birliği’nden TFF’ye ültimatom: Taleplerimiz kabul görmezse maçlara çıkmayız

Kulüpler Birliği’nden TFF’ye ültimatom: Taleplerimiz kabul görmezse maçlara çıkmayız
Temmuz 08
21:16 2021

Kulüpler Birliği Vakfı, taleplerinin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul görmemesi halinde müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini bildirdi.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin yerine vakfın başkanlığına seçilirken kulüpler önemli kararlar aldı.

Toplantıda öne çıkan ilk konu yayıncı kuruluşla uzun süredir yaşanan sorunlardı. İhale şartlarında yaşanan problemler ve Katarlı şirketin sürekli indirim isteyerek kulüplerin en önemli gelir kaynağını kesmesi, bardağı uzun süredir taşırmıştı.

beIN Sports, geçen yıl ödenmesi gereken 142 milyon doları hala ödemezken bu sezon başında da yapılması gereken yüzde 25’lik ödemeyi yapmadı.

Kulüpler Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na; Aşağıda yer alan başlıklarda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan kararların ve yapılmakta olan uygulamaların yeniden gözden geçirilerek, bu hususlarda alınmış kararlardan aşağıda imzası bulunan kulüplerimizin talebi doğrultusunda geri dönülmesi ve yine kulüplerimizin istekleri doğrultusunda yeniden karar alınması talebimizi bilgilerinize sunarız.

  • Türkiye Futbol Federasyonu ile yayıncı kuruluş arasındaki ciddiyetten uzak ilişkilerden ötürü sözleşmenin sürekli tadil edilerek kulüplerimizin her sene finansal zarar görmesi,
  • Merkez Hakem Kurulu, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurullarının atama ve işleyişleri,
  • Yabancı oyuncu sayısındaki kulüplerimizin taleplerinin göz ardı edilmesi,
  • Kulüp Lisans Talimatı kriterlerinin ülkemiz gerçekleri dışında kalması

Türk futbolunun sürdürülebilir olmasını artık imkansız kılmıştır. Tüm bu gelişmelerden ötürü aşağıda imzası bulunan Süper Lig Kulüpleri olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kulüpler Birliği’nin uygunluğu olmadan alacağı kararları kabul etmeyeceğimizi bildiririz. Yayın ihale sürecinin dünyada başarılı örneklerinde olduğu gibi tarafımızca yapılması ve yönetilmesi gerekliliğini öngörmekteyiz. Bu nedenle yayın ihalesinin tüm süreçlerinde Kulüpler Birliği’nin onayının aranmasını talep ediyoruz. Ayrıca gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekse Kamu Denetçileri Kurumu’nun tavsiye kararı doğrultusunda; Türk futbol yargı sisteminin bağımsız ve Genel Kurul tarafından seçilerek oluşturulması, Merkez Hakem Kurulu’nda liyakatin esas olması, sistemle alınan kararların şeffaf olması, yabancı oyuncu sayısı konusunda alınan karardan ivedilikle geri dönülmesi, Kulüp lisans Talimatı kriterlerinin pandemi koşullarının oluşturduğu etki ve kulüplerimiz gerçekleri doğrultusunda yeniden oluşturulması, daha önce Kulüpler Birliği olarak başkanlığınıza ilettiğimiz ve cevap alamadığımız ya da olumsuz cevap aldığımız tüm resmi başvurularımızın yeniden değerlendirilmesi taleplerimizi bilgilerinize arz ederiz. Bu taleplerimizin kabul görmemesi halinde, Türk futbolunun sürdürülebilirlikten uzak olacağı gerçeği göz önüne alınarak aşağıda imzası olan kulüpler olarak müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceğimizi bilgilerinize arz ederiz.”

Ayrıntılar geliyor…