A3 Haber

Çin’de yeni virüs alarmı: “Monkey B” virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Çin’de yeni virüs alarmı: “Monkey B” virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti
Temmuz 18
19:54 2021

Aralık 2019’da Vuhan’da ortaya çıkan koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ederken yine Çin’in başkenti Pekin’de 53 yaşındaki erkek veterinerin ‘Monkey B’ (BV) virüsü nedeniyle yaşamını yitirmesiyle virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi. Veterinerin, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra virüse yakalandığı belirtildi.

Hindustantimes’ın haberine göre, Pekin’de 53 yaşındaki veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, 53 yaşındaki veteriner cerrah, Mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı.

Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı.

Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.

Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit oluşturabileceği ifade edildi.