A3 Haber

ABD’de Erdoğan’ın korumalarına açılan davada Türkiye’nin itirazına ret

ABD’de Erdoğan’ın korumalarına açılan davada Türkiye’nin itirazına ret

ABD’de Erdoğan’ın korumalarına açılan davada Türkiye’nin itirazına ret
Temmuz 28
12:35 2021

ABD’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumaları ile protestocular arasında 4 yıl önce meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili görülen davada temyiz mahkemesi Türkiye’nin itirazını reddetti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2017’deki ABD ziyareti sırasında korumalarının protestocu bir guruba saldırdığı için açılan davada Türkiye’nin yaptığı itiraz reddedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Washington’daki Türk Büyükelçiliği konutuna vardığında kendisini karşılamaya gelenler ile protestocular arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüştü. Erdoğan’ın korumalarının da karıştığı kavga sırasında her iki taraftan da yaralananlar olmuştu.

Protestocular korumalar tarafından tekmelenmişti

Yere düşen ve ABD vatandaşı olan protestocuların korumalar tarafından tekmelenmeleri ve yüzlerinden gelen kanlar haftalarca gündemde kalmıştı.  ABD hükümetinin tepkisine yol açan kavganın ardından Temsilciler Meclisi, Türkiye’yi kınayan bir tasarı kabul etmişti. ABD yargısına da taşınan olay iki ülke arasında gergin olan ilişkilerde yeni bir krize yol açmıştı.

2019 yılının ocak ayında Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı saldırılardan dolayı zarar gördüğünü iddia eden protestocular tarafından açılan iki ayrı tazminat davasına karşı Washington Bölge Mahkemesi davayı kabul etmiş, Türkiye temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Türkiye’nin itirazı reddedildi

27 Temmuz’da kararını açıklayan Temyiz Mahkemesi, her iki tazminat davasının da devam etmesi yönünde görüş bildirerek, Türkiye’nin itirazını ret etti.

Türkiye’nin avukatları David S. Saltzman, Cathy A. Hinger, ve Victoria A. Bruno tarafından temyize götürülen dava, “yabancı ülke liderinin dokunulmazlığı”, “siyaset doktrini” ve “uluslararası saygı” konuları olmak üzere, üç temel argüman öne sürmüştü. Temyiz Mahkemesi bu üç argümanı da kabul etmedi.

Türkiye’nin ocak ayında yaptığı itiraz üzerine mart ayında Temyiz Mahkemesi’nin görüş talebine cevap veren ABD Adalet Bakanlığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, protestocuları haklı bulmuş, Türk korumaların kendi liderlerini koruma görevi olsa da açıkça tehdit olmadan protestoculara karşı güç kullanmalarını ve bu örnekteki gibi orantısız güç kullanmalarını yersiz bulduğunu Temyiz Mahkemesi’ne bildirmişti.

Temyiz Mahkemesi de aynı şekilde misafir ülke liderini koruyan korumaların “ağır saldırı” hakkı bulunmadığını, bu konuda davacıların argümanının dikkate alınacak değerde olduğunu kaydederek, Türkiye’yi haksız buldu. Bundan sonra tazminat davalarının yerel bölge mahkemesinde devam etmesi bekleniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER