A3 Haber

28 Şubat davası: Müebbet hapis cezaları kesinleşen altı emekli asker cezaevine gönderildi

28 Şubat davası: Müebbet hapis cezaları kesinleşen altı emekli asker cezaevine gönderildi
Ağustos 20
18:03 2021

28 Şubat davasında cezaları kesinleşen emekli altı asker daha cezaevine konuldu. Çetin Doğan ve Çevik Bir ile beş isim dün cezaevine konulmuştu.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 28 Şubat davasında yakalama kararı verilen 14 sanıktan beşi bugün İstanbul’da gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, yakalama kararıyla ilgili bugün saat 10.00 sıralarında eş zamanlı operasyon yaptı.

Sanıklardan dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi, dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Aydan Erol, dönemin MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç ve dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı Tümgeneral Kenan Deniz gözaltına alındı ve kararın okunmasının ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Çetin Saner ise İstanbul’da Silivri Emniyeti’ne giderek teslim oldu. Adliyeye sevk edilen Saner de işlemlerinin ardından aynı cezaevine konuldu.

Emekli Tuğgeneral İdris Koralp yakalama kararının ardından Bakırköy Adalet Sarayı’na giderek teslim oldu. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Koralp, tekrar adliyeye getirildi ve infaz işlemlerinin tamamlanmasının ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Emekli orgeneral Çetin Doğan ile dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir dün cezaevine konulmuştu. Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki evinde gözaltına alınarak Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmişti.

Ankara’da bulunan Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker de, ceza infaz kurumuna gönderilmişlerdi.