A3 Haber

TRT’den İzmir Marşı savunması: “Atatürk kimsenin tekelinde değil”

TRT’den İzmir Marşı savunması: “Atatürk kimsenin tekelinde değil”

TRT’den İzmir Marşı savunması: “Atatürk kimsenin tekelinde değil”
Eylül 01
16:16 2021

Filenin Sultanları’nın Polonya karşısında İzmir Marşı ile zafer sevinci yaşadığı anların yayınlanmamasına ilişkin açıklama yapan TRT, İzmir Marşı’na sansür uygulandığı iddiasını reddetti.

Polonya’yı 3-0 yenerek adını yarı finale yazdıran A Milli Kadın Voleybol takımının maçın ardından İzmir Marşı ile zafer sevincini yaşadığı anlar TRT’de yayınlanmadı. Konuyla ilgili  açıklama yapan TRT, “Grafikler yayındayken marş, alt ses olarak verildi” denildi.

“Atatürk hepimizin ortak paydasıdır”

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zahid Sobacı ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası çeyrek finalinde oynanan Türkiye – Polonya maçını TRT1’de milyonlarca kişi izledi. Büyük bir başarı gösteren millilerimizi kutluyorum. Bu başarıya TRT’nin İzmir Marşı’nı sansürlediği şeklinde mesnetsiz iddialarla, hatta bilinçli bir
körlükle gölge düşürmeye çalışanları kınıyorum.

1. Türkiye-Polonya maçı Bulgaristan’da oynandığı için bu maçın resmi yayıncısı olarak Bulgaristan’daki yayın kuruluşundan verilen görüntüler TRT’ye iletilmiş ve herhangi bir kesintiye uğramadan TRT ekranlarına yansıtılmıştır.

2. Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın yayın formatı gereği her maç sonrası olduğu gibi Türkiye – Polonya maçı sonrasında da yayıncı kuruluş ekrana maça ilişkin detaylı grafikleri yansıtmıştır. Grafiklerin ekrana getirilmesi sırasında İzmir Marşı da alt ses olarak ekrana yansımıştır. TRT’yi sansürcülükle suçlayıp, haksız ithamda bulunanların büyük bir kısmı yayıncılık dünyasında yer almakta ve bu görüntülerin Bulgaristan yayıncı kuruluşundan geldiğini adı gibi bilmektedir. Eğer çalıştığı alanla ilgili bir cahillik söz konusu değilse, bu tavır
kutuplaşmadan beslenen habis bir ruha işaret etmektedir. Toplumun sinir uçları ile oynayarak, sosyal medyada etkileşim hevesine hapsolmanın kimseye faydası yoktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerlerimiz hepimizin ortak paydasıdır ve kimsenin tekelinde değildir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER