A3 Haber

Hollywood’da “büyük grev” başlamadan sona erdi: Yeni sözleşme imzalandı

Hollywood’da “büyük grev” başlamadan sona erdi: Yeni sözleşme imzalandı
Ekim 17
13:24 2021

Hollywood’un stüdyoları ile film ve televizyon ekiplerini temsil eden sendika arasında, endüstri genelinde üretimi durduracak “büyük grev” yapılan anlaşmayla önlendi.

CNBC’nin haberine göre, Uluslararası Tiyatro Sahne Çalışanları İttifakı (IATSE) ve Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı’nın (AMPTP), Cumartesi günü, daha iyi çalışma saatleri, daha güvenli işyeri koşulları ve iyileştirilmiş faydalar çağrılarını ele alan üç yıllık yeni bir sözleşme imzaladıklarını açıklandı.

Yeni sözleşme, vardiyalar arasında 10 saatlik dinlenme, hafta sonu 54 saat dinlenme, artan sağlık ve emeklilik planı finansmanı ve sözleşme süresi boyunca her yıl yüzde 3 oranında artış içeriyor.

IATSE yönetiminden sendika üyelerine gönderilen notta, “Siz ayağa kalkıp, bize bu müzakerelerin gidişatını değiştirme gücü verdiğiniz için bu kazanımlar sağlandı” denildi.

Anlaşmanın birliğin üyeliği tarafından da onaylanması gerekiyor. IATSE, onay sürecinin elektronik ortamda nasıl yapılabileceği üzerinde çalışıyor.

Bu grev, sendikanın 128 yıllık tarihinde ilk ve İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk büyük sinema endüstrisi grevi olacaktı.