A3 Haber

Kuzey Kıbrıs’ta benzin krizi: Zam isteyen iki firma akaryakıt akışını kesti

Kuzey Kıbrıs’ta benzin krizi: Zam isteyen iki firma akaryakıt akışını kesti
Ekim 20
17:18 2021

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ana iki firmanın, pompa fiyatına zam yapılmasını talep etmesi ancak koalisyon hükümetinin istifa etmesiyle yaşanan siyasi boşlukta muhatap bulamaması sonucu yakıt akışını kesmesiyle, benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

Türk Lirası’nın yıl başından bu yana yüzde 30’a yakın değer kaybetmesi, KKTC’de de etkisini sert şekilde hissettiriyor.

KKTC’de özellikle akaryakıt sektöründe yeni bir kriz oluşmuş durumda.

Akaryakıt dağıtım şirketleri K-Pet ve Al-Pet, dövizdeki kur değişiminin ardından zarara uğradıkları gerekçesiyle benzin istasyonlarına akaryakıt satışını durdurduğunu açıkladı.

Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, akaryakıtta otomatik fiyatlandırma sistemi olduğunu, 15 günde bir döviz kuruna göre akaryakıt fiyatını güncelleyen bu sisteme göre 26 Ekim’de fiyatlarda değişim olacağını ancak dağıtım şirketlerinin bu tarihi beklemeden, litre başına ortalama 1 lira zarar ettikleri iddiasıyla dağıtımı durduğunu bildirdi.

Benzin istasyonlarındaki yoğunluğa da değinen Başkan Çağdal, istasyonların mevcut yakıt stoklarını kullandıklarını kaydetti.

Yıl başında 7,23 lira seviyesinde bulunan TL bugün 9,25’in üzerinde.

Dolar/TL, siyasi baskı nedeniyle Merkez Bankası’nın yarın faiz indirimine gideceği beklentisiyle son bir haftadır rekor üstüne rekor kırdı ve dün 9,37 ile tarihin en yüksek seviyesini gördü.