A3 Haber

Genç doktorun 36 saatlik nöbet dönüşü ölümü üzerine Sağlık Bakanlığı önünde alkışlı protesto

Genç doktorun 36 saatlik nöbet dönüşü ölümü üzerine Sağlık Bakanlığı önünde alkışlı protesto
Ekim 25
10:49 2021

36 saatlik nöbetin ardından geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren doktor Rümeysa Berin Şen için çalıştığı Ankara Şehir Hastanesi’nde anma töreni düzenlendi. Törende konuşan hekimler ve asistanlar, nöbet uygulamasının tükenişe götürdüğünü kaydetti.

Nöbet dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen (25) için çalıştığı hastanede nama töreni düzenlendi. Ankara Tabip odası, Türk Tabipleri Birliği ve Sağlık Emekçileri Sandikası’nın da destek verdiği anma töreninde Şen’i nöbet uygulamasının ölüme götürdüğü vurgulandı.

Anma törenine yapılan konuşmalarda haftasonu 24 saat nöbet tutan, polikliniğine girip en az 100 hastaya bakan hekimlerin tükendiğine vurgu yapılarak, “Enerjisi bitmiş, tükenmiş bir hekimin 110’uncu Hastası olmak ister misiniz?” denildi.

Sağlık Bakanlığı önünde alkışlı protesto

Rümeysa Berin Şen’in ölümü sonrası doktor ve asistanların nöbet uygulamasına tepki gösteren hekim ve asistanlar Sağlık bakanlığı binası önüne giderek alkışlı protesto yaptı.

Rümeysa Berin Şen, dün memleketi Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde toprağa verilmişti. Cenaze törenine Şen’in cezaevindeki KHK’lı profesör babası Murat Şen de jandarma eşliğinde katılmıştı.

Tüm hastanelerde eylem yapılacak

Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla, Rümeysa Berin Şen’in nöbet dönüşü trafik kazasında yaşamını yitirmesi sonrası çalışma şartlarının düzelmesi için bugün saat 12:30’da tüm hastanelerde anma törenleri ve eylem yapılacak.