A3 Haber

Joe Biden resmen onay verdi: ABD, Doğu Avrupa’ya asker gönderiyor

Joe Biden resmen onay verdi: ABD, Doğu Avrupa’ya asker gönderiyor

Joe Biden resmen onay verdi: ABD, Doğu Avrupa’ya asker gönderiyor
Şubat 02
19:01 2022

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı Doğu Avrupa’ya ABD askerlerinin konuşlanmasına resmen onay verdi. Kararının NATO bünyesinde alınmadığı belirtildi.

Rusya’yla Batı arasındaki Ukrayna krizi sürerken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Doğu Avrupa’ya ek asker gönderme kararını onayladığı belirtildi. Wall Street Journal ve CNN, resmi açıklamanın bugün yapılacağını duyurdu.

Wall Street Journal gazetesine konuşan bir ABD’li yetkili, yaklaşık 2 bin askerin ABD’den Polonya ve Almanya’ya gönderileceğini, bin askerin de Almanya’dan Romanya’ya kaydırılacağını söyledi. Reuters ajansı resmi açıklamanın bugün Pentagon tarafından yapılacağını duyururken, CNN International’a konuşan yetkililer de ‘Rusya’nın Ukrayna yakınlarındaki askeri hareketliliği nedeniyle tehdit altında hisseden NATO müttefiklerinin desteklenmesinin amaçlandığını’ savundu.

Bununla birlikte, CNN’e konuşan yetkililer Doğu Avrupa ülkelerine asker konuşlandırma kararının NATO bünyesinde alınmadığını, askerlerin bu nedenle ilgili ülkelerde ABD’yle olan ikili anlaşmalar çerçevesinde görev yapacağını söyledi.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER