A3 Haber

İmamoğlu: İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor

İmamoğlu: İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor

İmamoğlu: İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor
Şubat 18
12:16 2022

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’de açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, ”İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor. Kötülük dolu bir oyunu sizlerle paylaşmak için karşınızdayım. İSKİ yönetmeliğe göre maliyeti altında su temini yapamaz. Bu karar ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Bunun faturasını hukuk önünde mahkemelerde göreceksiniz. Şimdi siz düşünün” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’de açıklamalarda bulundu.

“İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor. Kötülük dolu bir oyunu sizlerle paylaşmak için karşınızdayım” diyen İBB Başkanı İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Su eşittir hayat. Medeniyetler boyunca su ile beraber kurulmuş şehirler. İstanbul gibi dünyanın en nadide coğrafyasında kurulmuşsa bir şehir ona suyu yetiştirmekle ulaşmış medeniyet, İSKİ böyle bir kurum. Bugün İstanbulumuza karşı oynanan kötülük dolu bir oyunu sizlerle paylaşmak için karşınızdayım.
 • İki yıldır sabırla İSKİ konusunda hiç mevzuya dahil olmadan, ortak masalar kurarak, defalarca yüz yüze konuşarak ve bu görüşmeleri yaparken de bütünüyle İSKİ’nin bütün hesaplarını siyasi parti ayrımı yapmaksızın hassas durumunu İBB’deki bütün siyasi paydaşlarla paylaştık.
 • En son bir ay önce gelinen son noktada yapılan bütün yanlışları ortaya koyarak, kendim bizzat CHP Grup Başkanvekili, AK Parti Grup Başkanvekili ve de Meclis Başkanvekiline “Gelin bu süreci görün, 10 milyar 300 milyon liralık bütçe, 14 milyar 900 milyona çıkmış. Bu bütçe üzerinden oturalım, konuşalım. İstanbul’a bir fiyat tarifesi koyalım. Kesintisiz İstanbul’un suyunu tedarik edelim” dedim. Karşımda da üç samimi insanın yüzünü gördüm. Ben bunu güvence olarak hissettim. Sonra diyalog sürecini başlattık.
 • 10 milyar 900 milyon bütçe çıktı. 4 milyar 600 milyon, yüzde 40’ın üzerinde bir artıştan söz ediyorum.
 • İSKİ’nin giderinin yüzde 25’i elektrik. Şu andaki elektrik tarifesine göre 2022’deki elektrik faturası 3 milyar TL’yi aşacak. Öteye beriye zıplamaya gerek yok. Bu zamları ben mi yaptım.
 • Geçen yıl bugün dolar 7.5 liraydı şimdi 13.5 lira. İstanbul’un suyunu sağlıklı hale getirmek için kullandığımız kimyasallar dövizle geliyor ve muazzam bir zamla karşı karşıyayız. Sonuçta sadece bir yılda İstanbulumuza su temin eden İSKİ’nin maliyetleri yüzde 120 artmış. Kaçınılmaz o kadar bu durum üzerine İSKİ Genel Kurulu’na yeni bir su tarifesi getirdik. Getirmek zorundayız. Yeni fiyat tarifesine neden ihtiyaç olduğunu az önce dediğim gibi İSKİ’nin tüm gelir ve gider kalemleriyle beraber bütün yetkili arkadaşlarım tane tane anlattı. Neyin ne olduğunu herkes çok iyi biliyor.
 • Az önce zam fiyatlarını söyledim. Çıkıyor arkadaş yüzde 179, yüzde 180 zam teklifi diyor… Utanıyorum, üzülüyorum bu arkadaşların sözlerinden. İBB’de Grup Başkanvekili yüzde 179 zam ayıptır, yazıktır, günahtır. Artış rakamını bir önceki fiyata böldüğünüzde zammın oranını bulursunuz. Bu arkadaş yüzde 179’u nereden, hangi akılla, hangi eğitimle bulur anlamış değilim. Bütün bunlar yalan, doğru değil.

“1994’te tüzde 200 zam yapıldı”

 • Biz bir hafıza tazeleyelim. İstanbul’da tarihin en büyük gördüğü zammı hangi akıl, zihniyet yaptı diye düşünün. Ben size hatırlatayım, bugünkü merkezi iktidar göreve geldiği 1994 yılında yüzde 200 zam yaptı. Bir sonraki yılda yüzde 173 daha zam yaptı. Bugün 150’yi fahiş bulan arkadaşlar o gün yüzde 200 zamda hiçbir sakınca görmedi.
 • Canını kurtarmak için Üsküdar’dan yüzerek kaçmak zorunda kalan vatandaşlarımızın karada değil, artık bundan sonra denizde yüzmelerini onlara hatırlattık. Karada yüzmekten onları kurtardık.
 • İstanbul’da bir yılda yağan yağmurum 10’da 1’i sadece bir günde yağdı. Hiç sel baskını gördünüz mü İstanbul’da? İşte bunu benim İSKİ’deki yol arkadaşlarım başardı.

Tevfik Göksu’ya tepki

 • AKP Grup Başkanvekili bize diyor ki Meclis toplantısında, “Ya bizim yüzde 25’lik zam teklifimizi kabul edersiniz ya da bunu da vermeyiz.” Tehdit yapıyor. İstanbul tarihi böyle bir cahil adam görmemiş. Biz sana pabuç mu bırakacağız? İstanbul’u kaybetme öfkesiyle saldırıyorlar. İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberim var. Yaptığınız suçtur. İSKİ yönetmeliğe göre maliyeti altında su temini yapamaz. Bu karar ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Bunun faturasını hukuk önünde mahkemelerde göreceksiniz. Şimdi siz düşünün.

“Zamların sorumlusu hükümet”

Özellikle belirtmek isterim ki bu arada her şeye rağmen oluşan yeni bütçe, 14 milyar 900 milyona çıkan yeni bütçe ve mecburen sunmak zorunda kaldığımız yeni tarifenin vebali İSKİ veya İBB değildir. Bu ülkede herhangi bir şeyin fiyatı çok artıyorsa bunun sorumlusu ekonomiyi yöneten kişilerdir, hükümettir, iktidardır. Türkiye’yi bu ekonomik buhrana satanların İstanbul’daki ucuz kahramanlık girişimlerine en güzel yanıtı günü gelince kıymetli insanlarımız verecek.

Erdoğan’a yanıt

 • “Ben çok üzüntü duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘İstanbul sevdam’ diyorsanız İstanbul’a böyle sevda olmaz. Bizim belediyeler, sizin belediyeler.. Böyle bir kavram zaten olmaz.
 • 2019 seçimlerinden sonra arzum, cumhurbaşkanımızın bu şehre hizmet eden belediye başkanıyla sıkı diyalog, istişare, bir arada düşünce üretme, işbirliği yapmaya uygun bir diyalog zemini. Hala 2019’daki seçimin insanların zihninde başka travmalara sebep olduğunu görüyorum.”

Askı’da Fatura yardımlarına el konulması:

 • Bence bu işlemi yapan, buna imza atanlar hem oraya bağışta bulunan binlerce insana hem o paralardan faydalanmak üzere olması gereken insanların bedduasıyla karşı karşıyadır. Utanç verici bir eylemdir. Dünyanın hiçbir yerinde anlatamazsınız. “Askı’da Fatura” uygulamasını dünyanın her yerinde anlatılır ama bu işlem anlatılmaz. Bunu yapanlar, milletin bedduasıyla karşı karşıyadır.

Mobese çıkışı

 • MOBESE işi Cumhuriyet tarihinde çok büyük ayıplardan birisidir. Çok büyük tehditler ve çok büyük tehlikelerin göstergesidir. Dolayısıyla MOBESE asla unutmayacağım her gün hatırlatacağım bir konudur. İstanbul’un valisi ve emniyet müdürü,bBu konuda herhangi bir işlem veya araştırma yaptınız mı? Size verdiğimiz dilekçelere henüz bir cevap vermediniz. Bunları unutacağımızı unutacağımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu işin mesulü Bakan’dır diyorsanız. Sessiz kalmakla bunu ifade ediyorsanız aynı soruları bakanlığa da sordum. Sayın Bakan’dan da bunun cevabını bekliyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun özel hayatının didik didik edilmesi, bir kurgu şeklinde kesilip basına magazinsel bir şekilde servis edilmesi başka büyük tehditlerin ve tehlikelerin bir izidir.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles