A3 Haber

Bakanlık, “Kinder” markalı bazı ürünleri piyasadan topluyor

Bakanlık, “Kinder” markalı bazı ürünleri piyasadan topluyor

Bakanlık, “Kinder” markalı bazı ürünleri piyasadan topluyor
Nisan 21
16:46 2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder markalı Schoko Bons ürününün iki partisi için toplatma kararı aldı. Toplatılacak ürünlerin son tüketim tartihleri 08.07.2022 ve 15.07.2022 olarak açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Belçika’da üretilen Kinder markalı bazı ürünlerin Salmonella bakterisi riskine karşı toplatılmasına karar verdi. Toplatılacak ürünlerin ‘Schoko Bons’un iki partisi olduğu kaydedilen açıklamada, toplatılacak ürünlerin son tüketim tarihlerinin 08.07.2022 ve 15.07.2022 olduğu bildirildi.

NTV’nin haberine göre, kararın Avrupa Birliği’nden gelen bildirim üzerine alındığı belirtildi.

Analiz zorunluluğu getirilmişti

Avrupa’da bazı ülkelerde, Salmonella bakterisine rastlanması nedeniyle Kinder marka ürünlerin toplatılmasının ardından, Türkiye’de ikinci bir talimata kadar bu ürünlerin ithalatında yüzde 100 salmonella analizi yapılması zorunluluğu getirilmişti.

Bunun üzerine Kinder Türkiye’den de dün yazılı bir açıklama gelmiş; açıklamada “Ürünlerimizin güvenli olduğu teyit edilmiştir” denilmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

  • “İthalat prosedürünün bir parçası olarak, mikrobiyolojik analiz sıklığının artırılması, Bakanlığın görev ve sorumlulukları çerçevesinde yapılan mutad (alışılmış) bir uygulamadır. Ferrero Türkiye Çikolata olarak tarafımızca ithal edilen ve piyasaya sunulan tüm Kinder ürünlerinin güvenli olduğunu bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER