A3 Haber

Cezai ehliyeti tam çıktı: Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz’a ağırlaştırılmış müebbet

Cezai ehliyeti tam çıktı: Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz’a ağırlaştırılmış müebbet

Cezai ehliyeti tam çıktı: Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz’a ağırlaştırılmış müebbet
Nisan 22
15:10 2022

Ataşehir’de geçen kasım ayında Başak Cengiz’i yolda yürürken samuray kılıcıyla öldüren Can Göktuğ Boz’un davasında Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelen nihai raporu okundu. Raporda tutuklu sanık Can Göktuğ Boz’un cezai ehliyeti tam çıktı. Boz’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Başak Cengiz’i öldüren Can Göktuğ Boz’un yargılandığı davada okunan Adli Tıp Üst Kurulu raporuna göre, cezai ehliyeti tam çıktı. Boz, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Boz’a takdiri indirim uygulamadı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, Diyarbakır’da bulunan cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmada Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, babası Avni Cengiz, nişanlısı Mahir Mızrak ve çok sayıda Başak Cengiz’in akrabası yer aldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

Üst kuruldan gelen raporda cezai ehliyeti tam çıktı 

Mahkeme Başkanı Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelen nihai raporu okudu. Raporda tutuklu sanık Can Göktuğ Boz’un cezai ehliyeti tam çıktı. Cengiz ailesinin avukatı Mustafa Tırtır, Adli Tıp Kurulu Üst Kurulu’ndan rapora katıldıklarını belirtti.

“Kimse söylemedi bu benim tahminim” 

Rapora karşı söz verilen tutuklu sanık Can Göktuğ Boz ise “Bir özel hastane doktoru benim beyin hücresindeki zararımdan dolayı ölebileceğimi söylemişti. Beyin hücresi zararım olarak Türkiye’de en çok zarar gören hasta olabilirim” dedi. Mahkeme Başkanı sanığa bunu kimin söylediğini sorunca, sanık Boz, “Kimse söylemedi, bu benim tahminim” dedi.

Sanık avukatları ise ATK Üst Kurulu’ndan gelen raporu kabul etmediklerini ifade etti. Cumhuriyet Savcısı, ATK Üst Kurulu’ndan gelen raporu dikkate alarak önceki celse verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemli mütalaasını tekrar etti.

Anne Cengiz: En ağır cezayı almasını istiyorum

Mütalaaya karşı söz verilen Başak Cengiz’in babası Avni Cengiz, nişanlısı Mahir Mızrak ve ablası Zennure Türk sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Anne Beyhan Cengiz ise sanık avukatlarının Boz’un akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia ederek özel raporlar sunduğunu dile getirdi. Anne Cengiz, “Akıl sağlığının nasıl olduğunu anlatabilmek için olayı anlatayım. Olay günü 1 metre kılıcını kuşanıp pusuya yatıyor. Elinde kahvaltı bıçağı bile olmayan kendisini savunamayacak birine arkadan saldırıyor. Diyelim ki ezberlettiler bu savunmasını akıl sağlığı olmayan biri unutur saniyesinde” diye konuştu.

Sanığın ilk duruşmadaki ‘Kulağıma şeytan fısıldadı’ şeklindeki beyanını da hatırlatan Anne Cengiz, Mahkeme Başkanı’na şöyle seslendi:

“Biliyoruz ki şu mübarek aylarda şeytan bağlıdır. Sizin içinizde de bizim içimizde de şeytan vardır. Siz ondan duyduğunuz şeyleri duydurursunuz, adalete güvendiğiniz için. Sanık şeytanın kendisine ‘Ya sen başkasına zarar vereceksin ya da intihar edeceksin’ dediğini söylemişti. Kendi canı söz konusu olduğunda şeytanı bertaraf ediyor. Akıl sağlığı olmayan bunu yapabilir mi?” şeklinde konuştu. Anne Cengiz, “Ben gerçekten de en ağır cezayı almasını istiyorum. Başak Cengiz gerçekten örnek bir insandı bu dava sonucunda da sanığın örnek bir ceza almasını talep ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Katil Boz: Söyleyecek bir şeyim yok

Son sözü sorulan tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, “Söyleyecek bir şeyim yoktur” dedi. Mahkeme davayı karara bağlamak üzere duruşmaya ara verdi.

Takdiri indirim uygulanmadı

Can Göktuğ Boz, 3 ayrı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verilen cezalarda takdiri indirim uygulamadı.

Davanın üçüncü duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER