A3 Haber

Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında yurttaşlara seslendi: Bu uçakları doldurun

Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında yurttaşlara seslendi: Bu uçakları doldurun
Mayıs 14
15:37 2022

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli ve Artvinli hemşerilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rize’ye ne de Artvin’e yakışır. Bu uçakları doldurun ki bu gidip gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin” dedi. İstanbul, İzmir uçuşlarının da fiyatı belli oldu.

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Açılışa AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri Bakanu Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu gibi bakanların yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.

“Havayolu halkın yolu olacak”

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, “2002 yılında bu yola çıktığımızda, Sayın Cumhurbaşkanımız, liderimiz dedi ki ‘Binali Bey, havayolunu, halkın yolu yapacağız’. ‘Baş üstüne’ dedik, yola koyulduk. Havayolu adeta imtiyazlıların yoluydu, havayolunda seyahat edenler uçakta karşılaşanlar birbirlerini tanıyordu. Hep aynı yüzler, hep aynı yolcular… Bu iş böyle gitmez, herkes uçağa binecek ve havayolu halkın yolu olacak! Oldu mu? Hayırlı uğurlu olsun… Siz arkamızda olduğunuz sürece durmak yok!” dedi.

Aliyev: Türkiye günden güne güçleniyor

Erdoğan, önce Aliyev ile el ele sahneye çıktı ve alandakileri selamladı. Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Aliyev, kendisini törene davet eden Erdoğan’a teşekkür etti. Türkiye’nin günden güne güçlendiğini savunan Aliyev, bunda Erdoğan’ın ‘büyük payının olduğunu’ dile getirdi. Aliyev, Karabağ savaşında Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu kaydederek, bugün Karabağ’ın imarında Türk şirketlerinin etkili olduğunu belirtti. Erdoğan’a övgüler dizen Aliyev, “Rize, Türk dünyasına Erdoğan’ı bahşetmiştir. Bunun için size minnettarım” ifadelerini kullandı.

“Uçaklar boş gidip geliyor”

Daha sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına geçildi. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

  • “Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üzerine inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bugün açılışını yaptığımız Rize-Artvin’le birlikte ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık.
  • Uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli ve Artvinli hemşerilerimize sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rize’ye ne de Artvin’e yakışır. Bu uçakları doldurun ki bu gidip gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin.
  • Ne dağlar, ne denizler bizim hizmet aşkımızın önünde duramaz. Doğu Karadeniz’in gerçekten zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı, komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sınırlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı, insanımıza vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. İsteyen herkese Rize, Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir.
  • Rize’nin turizm potansiyelini değerlendirmek için de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi, Karadeniz’in üs bölgesini yapacak İyidere Lojistik Limanı’nın da yapımı sürüyor.
  • Sen orada ben burada, biraz yakın olalım, dal ile asma gibi birbirine sarılalım. Bir şey diyeyim sana, sevdan öldürdü beni oy kül oldum yana yana. Artık Rize’de Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşmak üzerine söylenecek.
  • Eksiklerimiz, hatalarımız elbette olmuştur. Ama asırlık atılımlarımızın yanında bunlar devede kulak kalmıştır.

Gurbetçilere seslendi: Geri dönmeleri için…

  • Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını batıdaki şehirlerimizin ötesine geçirdik. Milletime sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, heyecanı görüyorsunuz. Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık, geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Bölgenin göç sorununun çözümü konusunda ihtiyaç duyulanları sağlamış olduk.

Yeni çay fabrikası duyurusu

  • Bir müjde de İkizdere ve Çamlıhemşinli hemşehrilerime vermek istiyorum. Çay fabrikalarının inşaatları şu anda projeleri ile birlikte başladı. Bu fabrikalarımız inşallah önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak. Yeni çay fabrikalarımızın da hayırlı olmasını diliyorum. Artvin-Arhavili vatandaşlarıma, organize sanayi bölgesi alanını kamulaştırılmasıyla ilgili bir müjde vermek istiyorum. Çalışmaların süratle tamamlanması talimatını verdim.

“Sıkıntıları yine biz çözeceğiz”

  • Bugün Cumhur İttifakı olarak aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Hazırlanıyor muyuz? 2023’e atfettiğimiz hedeflere ulaşmamızı engelleme çabalarını beraberce izliyoruz. Yalan, iftira, çarpıtmanın kol gezdiği iklimde ülkemizi geleceğe hazırlıyoruz. Ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı dönemde, yatırım, istihdamla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının ihmalinin dermanını nasıl biz bulmuşsak bugünkü sıkıntıları yine biz çözeceğiz. Tek vaatleri Türkiye’yi her şeyiyle eskiye döndürmek, kavga ettirmek, emperyal düzene uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz. Teneke gürültüsünden farkı olmayanların patırtılarıyla olanların gerçek yüzlerini sizler biliyorsunuz. İşte bugün Rize-Artvin Havalimanı’ndayız. Geçtiğimiz aylarda Tokat Havalimanı’nı hizmete açtık. 18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nü açtık. 1915 Çanakkale Köprüsü’yle boğazlarımıza 4’üncü gerdanlığı takmış olduk.

Yaş çay alım fiyatları

  • Sizlerle gurur duyuyorum. Küresel krizin ülkemize etkilerini azaltmak için çok yönlü program uyguluyoruz. Üretim ve istihdam tarafında işler planlandığı gibi gidiyor. Enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz. Bu bölgenin en önemli gelir kaynağı çay üretimidir. 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan desteklemeyi de yüzde 130 artırarak 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre destekleme ile birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek.

Bilet fiyatları belli oldu

Asgari ücretin 4 bin 253 lira 40 kuruş olduğu Türkiye’de, Yıldırım’ın konuşması sırasında son uçak bileti fiyatları da dudak uçuklattı. İstanbul’dan İzmir’e gidiş dönüş için ekonomi sınıfından bir uçak biletinin toplam 1361 TL 68 kuruş olduğu görüldü.

İstanbul’dan Rize’ye gidiş dönüş bileti ise 1327 TL 98 kuruş.