A3 Haber

Yaya geçidinde çarpıp öldürmüştü: Ehliyetsiz sürücüye tahliye

Yaya geçidinde çarpıp öldürmüştü: Ehliyetsiz sürücüye tahliye
Mayıs 20
10:54 2022

Maltepe’de Ocak’ta meydana gelen kazada, yaya geçidinden karşıya geçmeye çalışan 38 yaşındaki Seda Doğan’a, hızla ilerlediği belirtilen ehliyetsiz sürücü çarparak ölümüne neden oldu. 22 yaşındaki sürücüye dört yıl altı ay hapis cezası verilerek tahliye kararı çıktı.

Kaza 18 Ocak 2022 tarihinde saat 07.30 sıralarında Fil Yokuşu Sokak’taki yaya geçidinde meydana geldi. Bir marketin bilgi işlem servisinde görev yapan Seda Doğan, Maltepe’deki işine gitmek için yola çıktı. Yaya geçidinden geçmek isteyen Seda Doğan’a Nurullah U.’nun kullandığı otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle 38 yaşındaki kadın metrelerce savruldu. Nurullah U. durmayarak yoluna devam etti. Seda Doğan’ın yardımına ise çevredekiler koştu. Doğan ambulansla hastaneye götürüldü, ardından yoğun bakıma alındı.

Bir hafta hastanede yoğun bakımda tedavisi süren kadın ise hayatını kaybetti. İddiaya göre kaza sonrası çalışmak için iş yerine giden Nurullah U. burada polis tarafından gözaltına alındı. Nurullah U.’nun ehliyetinin olmadığı belirlendi.

Nurullah U. mahkemede kendisini ,“Ehliyetim kaza günü yoktu. Gözlüğüm yedi numaradır. O gün hava yağışlı olduğu için aracı almıştım. Ertesi gün ehliyet sınavım vardı. Araç kullanmayı biliyorum ancak çok fazla araç sürmüşlüğüm yoktur” diyerek kendini savundu. Bilirkişi raporuna göre; 108 kilometre hızla kaza yaptığı belirlenen Nurullah U.’ya mahkemece dört yıl altı ay ceza aldı. Nurullah U. serbest kaldı.

Karara tepki

Seda Doğan’ın ailesi karara tepki gösterdi. Doğan’ın kardeşi Esra Doğan Yavuz “18 Ocak günü kardeşimin telefonuyla uyandım. Ablam kaza geçirmiş. İnanamadım, nasıl olabilir, şaka mı yapıyorlar diye düşündüm. Bu kadar büyük bir kaza olduğunu beklemiyordum. Bana hastanede yoğun bakıma alınması gerektiğini söylediler. Ablamın işe giderken her gün kullandığı yol. Yaya geçidinden geçerken, saatte 108 kilometre hızla ablama çarpıyor. 20 metre savuruyor, hiç durmadan basıp gidiyor. Çarpan kişinin yedi derece gözleri bozuk, ehliyeti yok. Serbest bırakılmasıyla gerçekten biz de öldük” diye konuştu.

Hayatını kaybeden kadının diğer kardeşi Emre Doğan ise “Ablam 20 metre kadar savruluyor. Frene bile basmadan durmadan devam ediyor. O kadar hızlı vuruyor ki aracın plakası da düşüyor. Durmadan kaçıp gidiyor. Dursaydı belki müdahale etseydi belki kurtarabilirdik. Yaklaşık 30 dakika ambulans beklenmiş çünkü. Bence kaza değil, bizim nezdimizde bu bir cinayet. Gözlük numarasından dolayı bu kişiye ehliyet verilmiyor” dedi.

Kaza anı güvenlik kamerasında

18 Ocak gününde gerçekleşen kaza güvenlik kamerasına yansıdı. Nurullah U.’nun kullandığı aracın yaya geçidinden geçmeye çalışan Seda Doğan’a çarptığı, Nurullah U’nun durmadan yoluna devam ettiği güvenlik kamerası görüntülerinde görüldü.