A3 Haber

Hulusi Akar: Yunanistan’a gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz

Hulusi Akar: Yunanistan’a gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz

Hulusi Akar: Yunanistan’a gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz
Haziran 10
18:12 2022

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Yunanistan’ın haksız, hukuksuz, saldırgan eylemlerinin her birine gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 151 subay için Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında, “2020-2021 Dönemi Pilotaj Eğitimi Bröve ve Diploma Töreni” düzenlendi.

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile gerginliğe ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin diyalog çağrılarının, davetlerinin karşılık bulamadığını belirterek “Komşumuz Yunanistan’daki bazı siyasiler inatla ısrarla sabah kalkıyor ‘Türkiye’ diyor, akşam yatıyor ‘Türkiye’ diyor. Düşmanca, provokatif eylem ve söylemlerini sürdürüyor. Bunların Yunan halkına da büyük zarar verdiğinin bilinmesini istiyoruz. Bazı emekli askerler, bazı siyasiler, üniversitelerdeki bazı öğretim görevlilerinin de bizim anlattıklarımızı anladıklarını ve orada dillendirdiklerini de memnuniyetle müşahede ediyoruz. Biz bir an önce diyaloğun, yapıcı ortamın sağlanmasını, verilen sözlerin yerine getirilmesini, anlaşmalara uyulmasını bekliyoruz. Binlerce ada içinde Türkiye’ye en yakın adalara üst düzey ziyaretler yaparak, birtakım törenlerle eylemlerle konuşmalarla bu tahriklerle bir yere varılamayacağını anlamalarını bekliyoruz” dedi.

“Gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz”

Yunanistan’ın anlaşmalara aykırı, bazı adaları silahlandırdığını kaydeden Akar, şöyle devam etti:

  • “Yunanistan’ın haksız ve hukuksuz saldırgan eylemlerinin her birine gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz. Herhangi bir şekilde bu konularda susmamız, hakkımızı ve hukukumuzu çiğnetmemiz, bazı oldubittilere ‘evet’ dememiz asla söz konusu değildir. Bunu herkesin bilmesi lazım. Türkiye tehdit değil, tam tersine güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik. Türkiye barış için daima bir adım önde olmuş, daima barış elini uzatmıştır. Bu barış elinin tutulmasının aynı zamanda bütün komşularımızın faydasına olduğunu da ifade etmek istiyoruz. İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde diyalog çağrısı bir zafiyet değil. Herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceğimizi, hakkımızı çiğnetmeyeceğimizi söylememiz de bir tehdit değil. Bunların anlaşılmasını bekliyoruz.”

“Kimlerden destek alırlarsa alsınlar yetmeyecek”

Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edeceğini belirten Akar, şunları kaydetti:

  • “Başta Irak ve Suriye olmak üzere komşularımızın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her ortamda ifade ediyoruz. Terör örgütü YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yok fakat bunlar dünya kamuoyunu aldatmak için isim değişikliği yapıyorlar. Birbirinden farkı olmayan bu teröristler kimlerden destek alırlarsa alsınlar bu destekleri yetmeyecek. En son teröristi etkisiz hale getirmek için gerekeni yapmaya devam edeceğiz. Üyesi olduğumuz NATO’nun da oradaki müttefiklerimizin de terörle mücadele konusunda aynı sorumluluğu paylaşmalarını ve NATO’ya karşı sorumluluklarını, bizim getirdiğimiz gibi yerine getirmelerini bekliyoruz.” (DHA)

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER