A3 Haber

Bakan Kurum’dan itiraf: Kıyı sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter yok

Bakan Kurum’dan itiraf: Kıyı sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter yok

Bakan Kurum’dan itiraf: Kıyı sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter yok
Haziran 22
12:01 2022

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Kıyı Yasası’ndaki yönetmelik değişikliği hakkında soru önergesi verdi. Bakan Kurum, verdiği cevapta “50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter bulunmamaktadır” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçtiğimiz nisan ayında Kıyı Yasası’nın Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yaptı. Değişiklikle Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonları’nca yeni kıyı kenar çizgisi tespiti yapılmasına olanak sağlandı.

CHP’li Çetin Osman Budak da Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, bu yönetmelik değişikliğine neden gereksinim duyulduğu, şu anda 50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısının kaç olduğu gibi sorulara yanıt istedi.

Neden ihtiyaç duyuldu?

Cumhuriyet’in haberine göre, Bakan Kurum yanıtında, “Gayri meskun sahalarda ve henüz devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu yönünde sicil düzeltme davası açılmamış alanlarda, kıyı kenar çizgisine karşı yapılan itirazların idare mahkemelerine müracaat edilmeden evvel bir kez daha bilimsel ve teknik olarak incelenerek komisyonca nihai karar verilmesinin, yargının ve bürokrasi yükünün azaltılması gerektiği kanaatine varıldığından söz konusu maddenin düzenlenmesi gereği hasıl olmuştur” dedi.

Envanter yokmuş

Yönetmelik hazırlanırken ilgili kurum, kuruluşların görüşlerinin alındığını belirten Kurum, sahil şeridi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığını savundu. Kurum, “Bakanlığımız görev tanımında sahil sınırını ihlal eden yapılara ilişkin hüküm bulunmamakta olup, dolayısıyla 50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter bulunmamaktadır” dedi. Kurum, yönetmelik çalışmaları yapılırken Hazine’ye ait belirli bir kıyı alanına yönelik değil, Türkiye genelinde yaşanılan sorunlar dikkate alınarak çalışma yapıldığını da savundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER