A3 Haber

Nebati, Reza Zarrab sorusunda topu saraya attı: SADAT’ın vergi incelemesine de “Gizli kalmalı” dedi

Nebati, Reza Zarrab sorusunda topu saraya attı: SADAT’ın vergi incelemesine de “Gizli kalmalı” dedi

Nebati, Reza Zarrab sorusunda topu saraya attı: SADAT’ın vergi incelemesine de “Gizli kalmalı” dedi
Haziran 23
08:47 2022

Reza Zarrab’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine yanıt için Cumhurbaşkanlığı’nı işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, SADAT’a ilişkin vergi incelemeleri hakkındaki soruyu “gizli kalmalı” diyerek yanıtsız bıraktı.

CHP Milletvekili Kani Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yayımladığı resmi ilana göre Reza Zarrab’ın SGK’ya 1.6 milyon TL ceza borcu bulunduğuna dikkat çekti. Zarrab’ın 2016’da Türkiye’yi terk ettiğine ve ABD’ye yerleştiğine işaret eden Beko, 2017’de ise mal varlıklarına el konularak, şirketlerine kayyım atandığını bildirdi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Beko, Zarrab’ın bir şirketinin ise hâlâ faaliyette olduğunu belirterek, bakanlığın bu konularda soruşturma başlatıp başlatmadığı, kayyımların bu konuda görevini yapıp yapmadıklarını sordu. Nebati ise tek cümlelik yanıtında, “yazılı soru önergesine ilişkin hususlar, Cumhurbaşkanı yardımcılığı uhdesindedir” demekle yetindi.

SADAT’ın vergi incelemesi sorusuna da yanıt vermedi

CHP Milletvekili Murat Emir de Nebati’ye, SADAT AŞ’nin mali açıdan denetiminden geçip geçmediği, ne kadar vergi tahakkuk ettirildiği, ne kadar gelir vergisi ve SGK primi ödediği, ithalat ve ihracat faaliyeti olup olmadığı gibi çeşitli sorular yöneltti.

Nebati, Vergi Usul Yasası’nın “vergi mahremiyeti” başlıklı maddesine dikkat çekerek, yasada vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğrayan memurlar ile diğer görevlilerin öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemeyeceklerinin hüküm altına alındığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın SADAT’a ilişkin soru önergelerine, “konunun bakanlığının görev alanına girmediği” gerekçesiyle yanıt vermedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER