A3 Haber

Kayyum rektörlerin protesto korkusu: ODTÜ’nün Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet töreni iptal edildi!

Kayyum rektörlerin protesto korkusu: ODTÜ’nün Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet töreni iptal edildi!

Kayyum rektörlerin protesto korkusu: ODTÜ’nün Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet töreni iptal edildi!
Temmuz 07
18:19 2022

Her sene geleneksel olarak ODTÜ Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreni Rektörlük tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Rektörlük, diploma törenlerini her fakültenin kendi bünyesinde gerçekleştireceğini duyurdu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, gelenekselleşen ve büyük ilgi gören Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet törenini, “güvenlik” gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci de bütçe sıkıntısını bahane ederek toplu mezuniyet töreni kutlamalarını iptal etmişti.

Toplumsal olaylarla ilgili dikkat çeken pankart ve dövizlerle her sene Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen mezuniyet töreniyle ilgili Rektörlük’ten atılan mailde, “Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.” ifadeleri yer aldı.

Rektörlükten ‘Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getirdiği’ öne sürülen törenle ilgili ODTÜ’lülere atılan mail şöyle:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

2021-2022 Akademik Yılı Diploma Töreni konusunda mensup ve öğrencilerimizden bir süredir çok sayıda soru ve mesaj almaktayız. Bu bağlamda, içinde bulunduğumuz aşamada, öğrencilerimiz, aileleri ve tüm mensuplarımıza konu hakkında yürütülen kapsamlı değerlendirmelere yönelik bilgi paylaşımında bulunmanın faydalı olacağı düşünülmüştür.

Yönetim olarak Diploma Töreni’nin hangi kapsamda ve ortamda düzenlenebileceği ile ilgili uzun süredir planlamalar ve çalışmalar yapmaktayız. Bu plan ve çalışmalar tören organizasyonunun kurgulanması ile ilgili olduğu gibi, Stadyum töreni olması durumunda sosyal ortamın ve güvenlikle ilgili düzenlemelerin planlanmasını da kapsamaktadır.

“Farklı gruplaşmalara neden olabileceği…”

Bildiğiniz gibi, Üniversitemizde son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya Üniversitemizi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası belirgin bir şekilde görülmektedir. Diploma Törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

ODTÜ Diploma Törenleri, kendine has enerjisi ve doğası ile uzun yıllar boyunca hepimizin heyecanla ve coşkuyla beklediği, öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca yıllar süren yoğun emeklerinin karşılığını aldığı, ailelerinin ve ODTÜ’lülerin, öğrencilerimizin bu başarıları ile gururlandığı geleneksel ve çok kıymetli ortamlar olmuştur. Bildiğiniz gibi pandemi öncesi dönemde de tüm olumsuzluklara, tören ritüeline, amacına ve atmosferine uygun olmayan durumlar yaşanmasına rağmen Stadyum’da tören yapılmasına devam edilmiş; ancak, tören akışını ve düzenini bozan bazı gelişmeler nedeniyle diploma dağıtım sürecinin düzeninin bozulduğu, törenin geç saatlere kadar uzadığı, mezun yakınlarımızın takip etmekte zorlandığı bir ortamda diploma dağıtımı gerçekleşebilmiştir.

Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde de planlanan uygulama, törenlerin Stadyum’da devam etmesi yönünde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun özellikle güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getiren durumların kampüsümüzün herhangi bir yerinde gerçekleşmesi hepimize büyük üzüntü yaşatırken, Diploma Törenimiz sırasında Stadyum’da böyle bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır.

Bu temelde, 2021-2022 Akademik Yılı Diploma Törenleri Fakültelerimizin organizasyonunda, Bölümlerimiz bünyesinde 02-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir. Bununla birlikte, 2021-2022 Akademik Yılı’nda Üniversitemizden Doktora derecesi almaya hak kazanmış mezunlarımız ve derece ile mezun olan lisans öğrencilerimiz için Kültür ve Kongre Merkezi’nde Mezuniyet Törenleri düzenlenecektir.

“Organizasyonların asıl amacının geri planda kalmamasını sağlamalıyız”

Sevgili Öğrencilerimiz,

Üniversitemiz tüm birikimleri ve her türlü kaynağıyla, mezunlarına güzel anılarıyla akıllarda kalacak, her bir mezunumuzun hak ettiği kalite ve içerikte yürütülecek, tüm mezunlarımızın bir arada bulunabileceği bir Diploma Töreni düzenleme arzusuna her zaman sahiptir. Üniversitemizin tüm anlamlı ve geleneksel uygulamalarının devam edebilmesi için başta tüm öğretim üyelerimiz olmak üzere öğrenci ve mensuplarımızın ilgili süreçlerin tamamını bu organizasyonların asıl amaçlarının geri planda kalmamasını sağlayacak şekilde desteklemesi gerekmektedir.

ODTÜ, birçok konuda farklı görüşe sahip öğrencileri ve mensupları ile büyük ve çok kıymetli bir bütündür; bu bütünlüğün korunması için her bir ODTÜ’lünün desteği çok büyük önem taşımaktadır. Bu bütünlüğün ve zenginliğin ortaya çıkardığı yeni mezunlarımızı içtenlikle kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu günler dileriz.”

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER