A3 Haber

ODTÜ ve Boğaziçi’nde mezuniyet törenleri iptal edilmişti: Kılıçdaroğlu öğrencilere “Orada olacağız” diye seslendi

ODTÜ ve Boğaziçi’nde mezuniyet törenleri iptal edilmişti: Kılıçdaroğlu öğrencilere “Orada olacağız” diye seslendi

ODTÜ ve Boğaziçi’nde mezuniyet törenleri iptal edilmişti: Kılıçdaroğlu öğrencilere “Orada olacağız” diye seslendi
Temmuz 21
14:03 2022

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü’nün, üniversitenin gelenekselleşen Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet törenini, “güvenlik” gerekçesiyle iptal etmesine tepki gösterdi. Öğrencilere ve aileleriyle birlikte mezuniyet törenine katılmaları konusunda çağrı yapan Kılıçdaroğlu, “Bu kararı vermeleri halinde, ben ve milletvekillerimiz onları alkışlamak için orada olacağız” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, üniversitenin gelenekselleşen Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet törenini, ‘güvenlik’ gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.
Rektörlük, akademisyen ve öğrencilere attığı duyuru metninde, mezuniyet töreninin Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenleneceği açıklandı. Karar, akademisyen ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Toplumsal olaylarla ilgili dikkat çeken pankart ve dövizlerle her sene Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen mezuniyet töreniyle ilgili Rektörlük’ten atılan mailde şu ifadeler kullanıldı:

“Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.“ Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale geldiği” öne sürülen törenle ilgili ODTÜ’lülere atılan mailde özetle şunlar denildi:

  • “Bildiğiniz gibi, Üniversitemizde son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya Üniversitemizi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası belirgin bir şekilde görülmektedir. Diploma Törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.
  • Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde de planlanan uygulama, törenlerin Stadyum’da devam etmesi yönünde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun özellikle güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getiren durumların kampüsümüzün herhangi bir yerinde gerçekleşmesi hepimize büyük üzüntü yaşatırken, Diploma Törenimiz sırasında Stadyum’da böyle bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır…”

Organizasyonun asıl amacı..

  • Üniversitemizin tüm anlamlı ve geleneksel uygulamalarının devam edebilmesi için başta tüm öğretim üyelerimiz olmak üzere öğrenci ve mensuplarımızın ilgili süreçlerin tamamını bu organizasyonların asıl amaçlarının geri planda kalmamasını sağlayacak şekilde desteklemesi gerekmektedir.
  • ODTÜ, birçok konuda farklı görüşe sahip öğrencileri ve mensupları ile büyük ve çok kıymetli bir bütündür; bu bütünlüğün korunması için her bir ODTÜ’lünün desteği çok büyük önem taşımaktadır. Bu bütünlüğün ve zenginliğin ortaya çıkardığı yeni mezunlarımızı içtenlikle kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu günler dileriz.”

Boğaziçi Üniversitesi‘nde (BÜ) de bu yılki toplu mezuniyet töreni kayyım rektör Naci İnci tarafından iptal edilmiş; İnci, mezunlara herhangi bir etkinliğe katılmaları halinde mezun kartlarının iptal edileceği tehditinde bulunmuştu. Kendisine yönelik tepkiden çekinen İnci odasında bazı öğrencilere ödül dağıtmıştı.

BÜ öğrencileri ve akademisyenleri de alternatif mezuniyet töreni düzenlemişti. Bu törene katılan bazı mezunların mezun kartları iptal edildi.

ODTÜ Rektörlüğü’nün mezuniyet töreni kararı öğrenci ve akademisyenler tarafından tepkiyle karşılandı.

Kılıçdaroğlu: Öğrencilere şiddet, baskı uygulamayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boğaziçi ve ODTÜ öğrencileri, aileleriyle birlikte okullarının geleneksel mekanlarında törene katılmaları gerektiğini, bu karar verilirse kendisinin de orada olacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sarayın kayyum rektörleri gençlerin mezuniyet törenlerini iptal ediyor” dedi.

“Boğaziçi ve ODTÜ öğrencileri, aileleriyle birlikte okullarının geleneksel mekanlarında törene katılmalıdır” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu kararı vermeleri halinde, ben ve milletvekillerimiz onları alkışlamak için orada olacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Kimse evlatlarımızın mezuniyet törenini çalamaz. Ayrıca öğrenciler kendi mekanlarında, okuldan bağımsız bir organizasyon yapmak isterlerse, her türlü lojistik desteği vermeye de hazırız.”

Rektörlere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Sarayın kayyum rektörleri; bu haksız, hukuksuz, vicdansız tutumlarınızdan vazgeçin. Öğrencilere şiddet, baskı uygulamayın. Bakın, yapmayın bunu!” dedi

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER