A3 Haber

TOKİ’nin sosyal konut projesinin ayrıntıları belli oldu: Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

TOKİ’nin sosyal konut projesinin ayrıntıları belli oldu: Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

TOKİ’nin sosyal konut projesinin ayrıntıları belli oldu: Kimler başvurabilecek, şartlar neler?
Eylül 12
11:12 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yarın açıklanması beklenen sosyal konut projesinin ayrıntıları belli oldu. Projedeki 250 bin konutun, yaklaşık 362 milyar liralık yatırımla inşa edileceği belirtildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın açıklayacağı sosyal konut projesinin 362 milyar liralık yatırımla hayata geçirileceği, 1.5 trilyon liradan fazla ekonomik hareketlilik yaratacağı belirtildi. Projeyle 100 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

100 bin arsa satılacak

Sosyal konut projeleri kapsamında kez Toplu Konut İdaresi (TOKİ) aracılığıyla son 20 yılda 1 milyon 170 bin konut üretildi. Yapılan açıklamada, ilk kez tek seferde 250 bin konut yapılacağı belirtildi. Projeyle ilk kez TOKİ tarafından, elektrik, su, doğalgaz altyapıları ve planları tamamlanmış, inşaat yapmaya hazır 100 bin altyapılı arsa da satışa sunulacak.

Söz konusu arsaların ve konutların satışıyla, inşaat ve inşaat malzemesi sektörü başta olmak üzere 250’den fazla alt sektörde hareketlilik yaşanacak.

TOKİ tarafından ilk kez küçük ve orta ölçekli sanayicilere yönelik imkanlar da sağlayan projeyle, Ankara’da 100, Adana’da 500, İzmir’de 700 olmak üzere 28 ilde 10 bin işyeri içeren sanayi siteleri kurulacak.

Sanayi alanları, tamiratla uğraşan küçük işletmelerden, oto tamirhanelerine, mobilyacılardan, makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içinde barındıracak şekilde inşa edilecek.

Tüm bunların yanı sıra sosyal konutların can ve mal güvenliğini sağlayacak güçte ve donanımda inşa edilmesiyle proje, deprem ülkesi olan Türkiye’nin kentsel dönüşümü noktasında da öncü rol üstlenecek. Projenin ilk etabıyla 1 milyondan fazla kişinin güvenli konutlara taşınması hedefleniyor.

En fazla konut İstanbul’da

TOKİ eliyle yürütülecek konut projesi 81 ilde hayata geçirilecek, en fazla konut, olası depremin en çok etkileyeceği İstanbul’da yapılacak.

Kimler başvurabilecek, şartlar neler?

Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik şu ifadeleri kullandı:

  • “Cumhuriyet tarihinin en büyük gayrimenkul kampanyasından bahsediyoruz. Belli yaş sınırları var, belli gelir segmentinde olan insanlar faydalanabiliyor. İlk defa konut sahibi olacak kişilerin faydalanması öngörülüyor. Emekli, gazi ve şehit yakınlarına özel kontenjan ayrılıyor. 30 yaş altı gençlere yüzde 20 kontenjan ayrılıyor.
  • Geçtiğimiz haftalarda yeni evli çiftler olarak özellikle belirtiliyordu ama Bakanlık açıklama yaptı. Yeni evli çift değil 30 yaş altı gençlere bu kontenjan ayrılıyor.
  • Başvuru için İstanbul’da ikamet eden kişilerin hane gelirinin 16 bin lira, İstanbul dışında ikamet edenlerin ise 14 bin lira ve altında olması gerekiyor. Burada başvuru yapacak kişiler bu şartlara haiz kişiler olacak. “

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER