A3 Haber

Brezilya’da ikinci Lula da Silva dönemi başlıyor

Brezilya’da ikinci Lula da Silva dönemi başlıyor

Brezilya’da ikinci Lula da Silva dönemi başlıyor
Ekim 31
08:41 2022

Brezilya’da düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Lula da Silva yeni devlet başkanı olacak. Yüzde 99’u açılan sandıklarda Lula de Silva oyların yüzde 50.83’ünü aldı.

Ülkede 2 Ekim’de düzenlenen seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması nedeniyle ikinci tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, ilk turda en yüksek oyu alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yarıştı.

Yüzde 99’u açılan sandık sonuçlarına göre, Luiz Inacio Lula da Silva oyların yüzde 50.83’ünü alarak ikinci kez Brezilya Devlet Başkanı oldu. Rakibi Bolsanaro’nun oy oranı yüzde 49.17’de kaldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre; Lula da Silva Brezilya’nın yeni başkanı olacak. Lula da Silva destekçileri kutlama anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Seçimlerden önce yapılan anketlerde, Lula da Silva’nın yaklaşık yüzde 48, Bolsonaro’nun ise yüzde 45 oy alacağı tahmininde bulunulmuştu.

2 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde Lula da Silva yüzde 48,43 oy alırken, Bolsonaro da seçim anketlerinin çoğunun tahmininin üzerinde yüzde 43,20 oy almıştı.

Seçimlerin ilk turundan kısa bir süre sonra, yüzde 4,16 oy alan Brezilya Demokratik Hareketinin adayı Simone Tebet ile yüzde 3,4 oy alarak dördüncü olan Ciro Gomes’in adayı olduğu Demokratik İşçi Partisi, ikinci turda Lula da Silva’ya desteğini duyurmuştu.

Nüfusu 212 milyonu aşan Latin Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da yaklaşık 156 milyon seçmen bulunuyor.

Brezilya’da solun adayı olarak yeniden devlet başkanı seçilen Luiz Inácio Lula da Silva, eski bir sendika lideri ve metal işçisi olmasıyla dikkat çekiyor. Brezilya İşçi Partisi’nin kurucu üyelerinden biri. 2003-2010 arasında iki dönem devlet başkanlığı yaptı; hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle bir önceki seçimden önce hapse atılsa da, suçlamaların siyasi olduğu yönündeki mahkeme kararıyla yeniden aday olmasının önü açıldı.

Lula da Silva kimdir?

Lula’nın ilk kez devlet başkanı seçildiği 2003’te görevi devralırken yaptığı konuşmaya şu sözleri damga vurmuştu: “Eğer görev süremin sonunda bütün Brezilyalılar kahvaltı etme, öğle ve akşam yemeği yeme şansını bulabilirsem, hayatımın misyonunu tamamlamış olacağım.”

Devlet başkanlığına da, başta Bolsa Família ve Fome Zero (Sıfır Açlık) olmak üzere, yoksulluk, açlık ve eğitimsizlikle mücadele amaçlı kapsayıcı hükümet programları damga vurdu. Ülkenin işçi sınıfının koşullarını iyileştirmeye yönelik programları sayesinde, 40 milyonu aşkın Brezilyalı yoksulluğun pençesinden kurtuldu.

Lula, uluslararası siyasette de Brezilya’nın itibarını artıran hamleleriyle hatırlanıyor. İran’ın nükleer krizde Batı’yla uzlaşması için arabuluculuk girişimleri, iklim krizi konusunda sesini yükseltmesi ve uluslararası dengelerde Brezilya’nın ağırlığını ciddi biçimde artırmasıyla dikkat çekti.

Brezilya tarihinin en popüler siyasetçilerinden biri olmasına rağmen, yönetimine yolsuzluk skandalları damga vurdu. 2017’de, sonradan Jair Bolsonaro’nun hükümetinde Adalet Bakanı olacak federal yargıç Sergio Moro’nun verdiği kararla, para aklama ve yolsuzluk suçlarından hapis cezası aldı.

Lula, suçlamaların siyasi olduğunu ve 2018 seçimlerine katılmasını engellemek amacıyla ortaya atıldığını savundu. Ancak Brezilya tarihinin en tartışmalı davalarından biri olan bu yargılama sonrasında, 2018’de tutuklanarak 580 gün hapis yattı. Aşırı sağcı Bolsonaro’nun kazandığı 2018 seçimlerinde de, Brezilya’nın temiz devlet yasası gereği aday olamadı.

Kasım 2019’da ise Yüksek Federal Mahkeme Lula hakkında yolsuzluk davalarından verilen hükümlerin yargılandığı mahkemenin yetkisiz olması nedeniyle iptal edilmesine onay verdi. Üçe karşı sekiz oyla alınan karar Lula hakkındaki davaların düştüğü anlamına gelmese de, 2022 seçimlerinde aday olmasının önünü açtı.

Lula, Bolsonaro’ya karşı seçim kampanyasında da ülkedeki yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmayı, iklim kriziyle mücadele etmeyi ve Amazon yağmur ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı, Brezilya’nın dünyayla ilişkilerini düzelterek bölgesel liderliği yeniden üstlenmeyi vaat etti.

40 yıldır sigara tiryakisi olan Lula’nın 2011’de, boğaz kanseri teşhisi konması sonrasında kemoterapi gördüğü de biliniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER