A3 Haber

“Kanserojen madde” iddiasıyla ürünleri toplatılan Arifoğlu’ndan açıklama: Muhatap diğer Arifoğlu markası

“Kanserojen madde” iddiasıyla ürünleri toplatılan Arifoğlu’ndan açıklama: Muhatap diğer Arifoğlu markası

“Kanserojen madde” iddiasıyla ürünleri toplatılan Arifoğlu’ndan açıklama: Muhatap diğer Arifoğlu markası
Kasım 07
14:00 2022

Singapur’da, yönetmelikte izin verilmeyen kanserojen renklendiriciler kullanıldığının tespit edilmesi üzerine bazı ürünleri toplatılan Arifoğlu markasının iki ayrı kuruluşundan açıklama geldi. Konunun muhatabının “diğer Arifoğlu markası” olduğu iddia edilen açıklamada “Bahsi geçen katkı maddelerini hiç bir ürünümüzde kullanmamaktayız. Ürünlerimizi ambalajlarından ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz” denildi.

Singapur Gıda Otoritesi’nin (SFA), Türkiye’den ithal edilen Arifoğlu markasına ait üç baharat ürünün kansere neden olabilecek renklendiriciler içerdiğini tespit ederek piyasadan toplatma kararı alması üzerine Arifoğlu açıklama yaptı.

Arifoğlu Baharat, Singapur’a direkt ihracatlarının olmadığını, SFA’nın kararının isim hakkını kullanan başka bir firmayla ilgili olduğunu iddia etti.

2021 Ekim ayında üretim tesisinde çıkan yangının ardından üretimde aksamalar yaşandığını ve bazı ürünleri başka tedarikçiden almak zorunda kaldıklarını belirten şirket, “Bahse konu ihracatı gerçekleştiren ürünlerimizi ihraç ettiğini bu olay ile birlikte öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

Firmanın ürünlere ait görsellerle yaptığı ve “Singapur’la herhangi bir ilişkimiz bulunmamaktadır” ifadelerinin kullandıldığı açıklamada “Konunun muhatabı isim hakkını yarı yarıya kullanan diğer Arifoğlu firmasıdır. Ürünlerimizi ambalajlarından ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz Tüm ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz” denildi.

Ne olmuştu?

Singapur Gıda Ajansı, (SFA) Türkiye’de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu’nun 250 gramlık pakette satılan Öğütülmüş Sumak, 70 gramlık paketteki Öğütülmüş Tatlı Biber ve 180 gramlık paketle satılan Tavuk Baharatı ürünlerinde, gıdalarda kullanılması yasaklı olan endüstriyel renklendiriciler tespit edildiğini duyurarak toplatıldığını açıklamıştı.

Açıklamada, bu maddelerin potansiyel olarak kansere yol açabileceği belirtilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER