A3 Haber

İstiklal bombacısı Ahlam Albashır daha önce Taksim’de keşif yapmış

İstiklal bombacısı Ahlam Albashır daha önce Taksim’de keşif yapmış

İstiklal bombacısı Ahlam Albashır daha önce Taksim’de keşif yapmış
Kasım 17
15:50 2022

İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda bombayı bırakan Ahlam Albashir’in Emniyet’teki ifadesi ortaya çıktı. Albashir’in ifadesinde Temmuz’da “Hacı” kod adlı kişi tarafından Türkiye’ye gönderildiğini ve iki kere Taksim’de keşif yaptığını söyledi.

İstiklal Caddesi’nde altı kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin ise yaralandığı bombalı saldırı sonrası Küçükçekmece’nin Kanarya mahallesinde yakalanan Ahlam Albashir ve beraberindeki 49 kişi bu sabah adliyeye getirildi.

Eylemi gerçekleştirilen Ahlam Albashir saldırı sırasında yalnız olmadığını, başkalarının fotoğraf çektiğini, diğer bir kişinin de kalabalığa bakıp “patlat” talimatını verdiğini anlattı. Bombalı saldırının failleri, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Öte yandan saldırıya ilişkin bir örgüt mensubu da Suriye Azez’de yakalandı.

Albashir’in Emniyet ifadesinden bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

“Hacı bize 400 lira para ve iki tane telefon verdi”

Albashir ifadesinde Türkiye’ye gelmesinden patlama gününe kadar geçen süreci anlattı.

  • Münbiç’teyken “Hacı” kod adlı kişi tarafından önce Cerablus’a gitmek üzere görevlendirildiğini ancak bu görevi kabul etmediğini bunun üzerine Türkiye görevi verildiğini anlatan Albashir’in, “Hacı 2022 Temmuz ayında bana Cerablus’a gitmem için görev verdi. Ben o görevi kabul etmedim. Sonra bölgenin zenginlerinden biri olan aynı zamanda YPG’nin sözde İstihbarat biriminden olduğunu öğrendiğim Hasan diye biri bana geldi ve Hacı seni yanına çağırıyor sana çok önemli bir görev verecek dedi. Ben de Hasan’la birlikte Hacı’nın yanına gittim. Hacı bana ‘Madem Cerablus’a gitmiyorsun o zaman Bilal’le birlikte Türkiye’ye gideceksin’ dedi. Ben de Türkiye’ye gelmeyi kabul ettim. Hacı bize 400 lira para ve 2 tane telefon verdi. Giriş için bütün ayarlamaları yaptıklarını söyledi. Sonra İdlib’te Bilal’le buluştuk. Bilal’i ilk defa İdlib’te gördüm. 27 Temmuz’da Hatay’a geldim. Oradan da doblo tarzı bir araçla İstanbul’a geldim. Bilal bana Türklerden nefret ettiğini söyledi. Bilal’in telefonuna bir konum geldi. Araç şoförü diğerlerini indirdi beni ve Bilal’i de konumdaki adrese Ferhat Habeş isimli adamın evine götürdü” dediği öğrenildi.

“İki kere keşif için Taksim’e gittim”

İstanbul’a geldikten sonra Ferhat Habeş’e ait atölyede çalışmaya başladıklarını, bu süreçte Bilal’in hiç dışarı çıkmadığını kendisinin de saldırıdan önce iki kere Yasir K. ile birlikte keşif yapmak için Taksim’e gittiğini belirten Albashir, şunları söyledi:

  • O süreçte hiç gezmedim. Bilal de hiç dışarı çıkmadı. Son bir ay içerisinde iki kere Taksim’e geldim keşif yapmak için. En son saldırıdan 11 gün önce gittim Taksim’e. Her seferinde Yasir isimli kişi götürdü beni. Pazar günü öğleden sonra Bilal, Yasir ve ben birlikte yola çıktık. Taksim’e geldik. Bilal bana kahverengi çantayla beyaz poşeti almamı söyledi. ‘İşim var sen git ben geleceğim’ dedi. Sonra ben aldım onları yürüdüm. Oturduğum yere geldim. 40 dakika orada oturdum. Sonra çantaları bırakıp abiye kıyafetlerin olduğu bir mağazaya gittim. Fakat tam o sırada Hacı bana fotoğraf ve video gönderdi. Videoyu izlediğimde benim bankta oturduğum anların fotoğraflarını gördüm. Korkuya kapıldım ve aynı banka geri döndüm. Sonra Hacı beni aradı, ‘Çantaları bırak ve oradan uzaklaş’ dedi. Ben kalkıp uzaklaşmaya başladım sonra da patlama meydana geldi.

İlgili haberler

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER