A3 Haber

Bakan Vedat Bilgin EYT düzenlemesinde gelinen son noktayı anlattı: Beş puan formülü…

Bakan Vedat Bilgin EYT düzenlemesinde gelinen son noktayı anlattı: Beş puan formülü…

Bakan Vedat Bilgin EYT düzenlemesinde gelinen son noktayı anlattı: Beş puan formülü…
Kasım 25
08:52 2022

EYT’de 8 Eylül 1999 tarihinin geri çekilmeyeceğini belirten Bilgin, emeklilik sonrası işverenin ödediği primlerin beş puan artması ve kıdem tazminatı gibi sorunlar için çözüm formüllerini anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemede “beş puan” formülünü gündeme getirdi. Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin beş puan yükseldiğini belirten Bilgin, “Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sorularını yanıtladı.

Bilgin, “5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?” sorusuna, “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım” diyerek, işletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışında olduklarını söyledi.

Bilgin, aralık ayında tamamlanması beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine ilişkin de “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok” dedi.

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin beş puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesi sonrası bu farkın kaldırılmasını istediğini ifade eden Bakan Bilgin, çözümü ise şöyle anlattı: “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz.”

EYT’lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenin taleplerine de değinen Bakan Bilgin, “Bu konuda da hükümetin bazı formülleri var” dedi ve şöyle devam etti: “Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir. İşveren EYT’lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak Hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER