A3 Haber

Asgari ücrette ilk toplantı bugün: Kim ne istiyor, masada hangi rakamlar var?

Asgari ücrette ilk toplantı bugün: Kim ne istiyor, masada hangi rakamlar var?

Asgari ücrette ilk toplantı bugün: Kim ne istiyor, masada hangi rakamlar var?
Aralık 07
08:57 2022

Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bugün gerçekleştirilecek. Komisyonda işveren kesimi adına TİSK, İşçi kesimi adına da TÜRK-İŞ ve kamuyu temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları masada olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını bugün, ikinci toplantıyı 14 Aralık’ta yapacak. Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Asgari ücret zammının Aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK 28. Olağan Genel Kurulu’nda konuşmuştu. Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretli çalışan oranının yüzde 37 düzeyinde olduğunu belirterek, “Biz asgari ücreti artırdığımız zaman, reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim” demişti.

Türk-İş ne istedi?

TRT Haber’de katıldığı programda konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söylemişti. “Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” demişti. Gıda fiyatlarında yaşanan artışın işç

DİSK ne istedi?

DİSK de asgari ücretin yüzde 140 zam ile net 13 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

Patron temsilcisi ne dedi?

Asgari ücretin belirlenmesi sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, son iki asgari ücretin belirlenmesinde devlet, işçi ve işveren taraflarının ortaya koyduğu üçlü mutabakatı önemsediğini vurgulayarak, bu ortak mutabakatın devam etmesi gerektiğini ifade etmişti. İşverenler olarak, bu mutabakatın sağlanması için ellerini taşın altına koymaya devam edeceklerine dikkati çeken Akkol, “İşverenlerimizin razı olduğu, işçi tarafının memnun olduğu aynı zamanda da işletmelerimizi koruyan dengeli, istikrarlı bir rakam için biz de elimizi taşın altına koyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor. Bu yıl Ocak ayında yapılan yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya yükselen asgari ücret, Temmuz ayında yapılan zamla net 5 bin 500 TL’ye ulaşmıştı.

Türk-İş başkanı Atalay’dan toplantı öncesi açıklama

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay toplantı öncesi açıklama yaptı. Atalay, “Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Pazarlık bu sınırdan başlayacak. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı”

Atalay’ın satırbaşları şöyle:

  • Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Türk-İş’in yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira. Rakam söylemek kolay.
  • Vergiyi konuşmak lazım. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı.
  • Bugün komisyonumuzda pazarlık asgari ücreti 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Nereye çıkarırsak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER