A3 Haber

Erdoğan o kararı imzaladı: Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor

Erdoğan o kararı imzaladı: Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor

Erdoğan o kararı imzaladı: Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor
Mart 10
14:21 2023

Türkiye, 14 Mayıs’ta seçime gidiyor. Cumhur ittifakına iki partinin daha katılması konuşulurken, depremin yaşandığı 11 ilde de seçim sandığı kurulacağı duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin 14 Mayıs’a çekilmesi kararını imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhur ittifakı olarak seçim sürecinde ana gündem maddelerinin deprem olacağını, seçim kampanyası sırasında müzik kullanmayacaklarını açıkladı.

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olarak ilan etmesinin ardından seçim çalışmalarına ağırlık veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün cumhur ittifakının iki ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile bir araya geldi. Kulislerde cumhur ittifakının genişleyebileceği ANAP ve DSP’nin ittifaka dahil olacağı konuşuluyor.

Daha önce seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağını belirten Erdoğan, “10 Mart Cuma günü Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının, ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz” demişti.

Erdoğan, sarayında seçimlerin yenilenmesi kararını açıkladı:

 • 18 Haziran seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararına imza attık. Buna göre inşallah 2 ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs’ta milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekilini seçmek için sandık başına gidecektir.
 • Aziz milletim, bilindiği gibi seçimlerin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararını yılbaşından hemen sonra kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu tarihin milletimiz nezdinden kabul gördüğünü biliyoruz.
 • 18 Haziran milyonlarca gencin geleceğini ilgilendiren üniversite sınavı ile çakışan bir tarihtir.
 • Yine bu tarih yüzbinlerce vatandaşımızın hac farizasını ifa etmek üzere mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu.
 • İlk ve orta dereceli okulların seçim tarihinden hemen önce tatile girmesi sebebiyle her yıl olduğu gibi milyonlarca vatandaşımız memleketine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacaktı.
 • Depremzedelerin yaralarını sarmak, felaketin tüm izlerini silmek, üretimi ve istihdamı yükseltmek için ülkemizin seçim gündemini geride bırakması şarttır.
 • Parlamentoda ana muhalefetin bazı temsilcilerinin garip garip konuşmalarını dinliyorum. Bizim bölgeye ne zaman gittiğimizden haberi olmayan zavallılar, daha bizim 2. gün, ilk gün bakan arkadaşlarım tamamıyla deprem bölgesindeydi.
 • Biz yaralıyız, biz dertliyiz hanımefendi konuşuyor. Hatay milletvekiliymiş… Hatay milletvekili olmak seni bir yere kadar bağlar ama biz sadece Hatay değil 11 ilde de çalışmalarımız hassasiyetle sürdürdük hâlâ sürdürüyoruz.
 • İskenderun’a geldim ama senin haberin yoksa ben ne yapayım. Biz dertliyiz ama bunların derdi yok bugün İskenderun’da olduğu gibi Antakya’da da enkaz var. Hatay’ın en çok enkazı olan yeri Antakya’da. Şimdi üçüncü tura başlıyoruz, tekrar dolaşacağız.
 • 14 Mayıs süreci, kısır siyasi çekişmelerin, yalan, iftira kampanyalarının mecrası haline dönüştürülürse, 85 milyon insanımız önünde vebale gireriz.
 • Cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı olarak, bizimle yarışacak ve TBMM’de temsil için mücadele edecek herkesten bu samimi çağrımıza destek bekliyoruz.
 • Cumhur ittifakı olarak hazırladığımız bütün müzikleri yasaklıyoruz, müziksiz bir kampanya olacak, ikili görüşmeler suretiyle bu kampanyamızı sürdüreceğiz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER