A3 Haber

Sinan Ateş cinayeti soruşturması: “Savcı Ayhan Ay’ın yetkileri kaldırıldı” iddiasına yalanlama

Sinan Ateş cinayeti soruşturması: “Savcı Ayhan Ay’ın yetkileri kaldırıldı” iddiasına yalanlama

Sinan Ateş cinayeti soruşturması: “Savcı Ayhan Ay’ın yetkileri kaldırıldı” iddiasına yalanlama
Nisan 04
09:07 2023

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da sokak ortasında öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmada, MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde yakalanan Tolgahan Demirbaş’ı ikinci kez gözaltına almak isteyen, daha sonra izne çıkarılan savcı Ayhan Ay’ın dosyadaki yetkileri kaldırıldı.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da sokak ortasında suikaste uğrayarak öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmada çarpıcı bir gelişme yaşandı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, Ateş soruşturmasına bakan ve MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde yakalanan Tolgahan Demirbaş’ı ikinci kez gözaltına almak isteyince izne çıkarılan savcı Ayhan Ay’ın dosyadaki yetkileri kaldırıldı.

Böylece dosyada görevli savcı sayısı ikiye düştü.

Soruşturma, dosyaya sonradan görevlendirilen savcı Durmuş Ali Kaya ile Başsavcıvekili Durdu Özer tarafından yürütülecek.

Başsavcılıktan yalanlama geldi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Ayhan Ay’ın dosyadaki yetkisinin kaldırıldığı iddialarını yalanladı.

Soruşturma davasında görevli savcı Ayhan Ay’ın yetkisinin kaldırıldığı ve savcının ikinci kez gözaltına almak isteyince izne çıkarıldığı iddia edilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaların ardından yazılı açıklamada bulunarak haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Başsavcılık, Cumhuriyet Savcısı Ayhan Ay’ın halihazırda soruşturmada görevinin devam ettiğini belirtti.

Ayrıca haberde yer alan “İkinci kez gözaltına almak isteyince izne çıkarılan” ifadesinin de gerçeği yansıtmadığı belirten Başsavcılık, “Anılan soruşturmanın bir Başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı tarafından titizlikle yürütüldüğünün tekrar vurgulanması zorunlu görüldüğünden kamuoyuna duyurulur” açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

Ankara’da eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş ve arkadaşı Selman Bozkurt, 30 Aralık 2022’de Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi’nde motosikletli şüphelinin silahlı saldırısına uğramıştı. Başından vurulan Sinan Ateş, olay yerinde hayatını kaybetmiş, arkadaşı Bozkurt omzundan vurularak yaralanmıştı.

Cinayetle ilgili soruşturma MHP’li isimlere uzanmış, şimdiye kadar MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk, iki özel harekat polisi, cinayeti organize etmekle suçlanan Doğukan Çep, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel ve tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkarttığı iddia edilen Tolgahan Demirbaş dahil 20 kişi tutuklanmıştı.

Sinan Ateş’in geçen 30 Aralık Cuma günü Ankara’nın en merkezi yerlerinden Çukurambar’da silahla vurularak öldürülmesine ilişkin olarak yürütülen soruşturmada, bugüne kadar aralarında tetikçi Eray Özyağcı ile Özyağcı’yı kaçırmakla suçlanan eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel’in de bulunduğu 21 kişi tutuklanmıştı.

Soruşturma sürerken, eski Ülkü Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un kullandığı bir evde gözaltına alındığı, ancak adliyeye getirilmeden savcılık kararıyla serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Bu gelişmelerin ardından “firari tetikçi Eray Özyağcı’yı cinayet sonrasında Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş konusunda adliye ve emniyet arasında kriz yaşandığı anlaşılmıştı. O tarihte dosyaya tek başına bakan Savcı Ayhan Ay, emniyetten, olay yerinde keşif yaptığı da öne sürülen Demirbaş’ın polis eşliğinde adliyeye getirilmesini talep etmiş ancak emniyet Demirbaş’ın adresinde bulunamadığı yanıtı vermişti.

Ay’ın bu talebinin karşılanmaması sonrasında soruşturmaya ikinci bir savcı olarak Durmuş Ali Kaya görevlendirilmiş, dosya Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verilmişti. Savcı Ay ise izne ayrılmıştı. Yeni savcının görevlendirilmesi sonrası adliyeye getirilen Demirbaş, ifadesinin ardından adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve serbest bırakılmıştı. T24’ün buna ilişkin haberi sonrası Demirbaş, yeni delil elde edildiği gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Bir açıklama yapan Ankara Başsavcılığı ise, T24’ün haberini doğrulayarak, soruşturmanın iki savcı tarafından yürütülmesine karar verildiğini, dosyanın koordinasyonunun da iş yönergesi gereği ilgili Başsavcıvekiline verildiğini duyurmuştu.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER