A3 Haber

Valilikten ‘çöken cami’ açıklaması: Fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamış

Valilikten ‘çöken cami’ açıklaması: Fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamış

Valilikten ‘çöken cami’ açıklaması: Fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamış
Kasım 18
14:42 2019

Gaziantep Valiliği, cami inşaatında iskelenin çökmesi hakkında yaptığı açıklamada, “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil, fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır” denildi.

Akkent Mahallesi’nde yapımı devam eden cami inşaatında kubbeye beton dökmek için kurulan ahşap iskele, geçen perşembe günü çöktü. Güçlendirme projesi kapsamında ölçü almak için inşaatta bulunan mühendis Korkut Küçükcan, enkaz altında kaldı. İhbarla bölgeye sevk edilen AFAD, UMKE, sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Enkaz altındaki Küçükcan’ı bulmak için başlatılan çalışmalarda 33 saat sonra Küçükcan’ın cansız bedenine ulaşıldı. Küçükcan dün yapılan törenle gözyaşları arasında toprağa verildi.

Küçükcan ailesine taziye ziyaretinde bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise olayla ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.

‘Küçükcan girdikten 74 dakika sonra iskele çöktü’

Gaziantep Valiliği, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Bölgedeki mobese kayıtlarında Korkut Küçükcan’ın camiye girdiği saatin belirlendiği ifade edilen açıklamada, “İnceleme amacıyla cami inşaatına girdiği anlaşılan İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın enkazın altında olduğu yönündeki farklı kaynaklardan gelen bilgiler üzerine gerekli çalışmalar hassasiyetle yürütülmüştür. Çevredeki kamera kayıtları incelendiğinde Korkut Küçükcan’ın 13.59’da olay yerine geldiği, fotoğraf çektiği, bir süre cami etrafında inceleme yaparak içeri girdiği ve yaklaşık 74 dakika sonra iskelenin çöktüğü mevcut kamera kayıtlarından anlaşılmıştır” denildi.

Adı yaşatılacak

Açıklamada, “Kazanın meydana gelmesinin sebebi camide inşaatın olması değil,  fen ve sanat kaidelerine uygun yapılmamasıdır” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Ayrıca açıklamada Korkut Küçükcan’ın isminin ailesinin muvafakat edeceği bir eserde yaşatılacağı kaydedildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER