A3 Haber

Enkazdan kurtarılan Ayda Gezgin’in yakınları: İki haftadır taşınmak için ev arıyorlardı

Enkazdan kurtarılan Ayda Gezgin’in yakınları: İki haftadır taşınmak için ev arıyorlardı

Enkazdan kurtarılan Ayda Gezgin’in yakınları: İki haftadır taşınmak için ev arıyorlardı
Kasım 04
14:10 2020

İzmir depreminin enkazından 91 saat sonra kurtarılan Ayda Gezgin’in yakınları, ailenin taşınmak için iki haftadır ev aradığını söyledi. Ayda’nın babası Uğur Gezgin, “Betonda neredeyse çimento kullanılmamış. Beton elimizde tutunca dağılıyor” dedi.

A3 Haber Merkezi- Merkez üssü Ege Denizi’nin İzmir Seferihisar açıkları olan, AFAD’ın 6.6, Kandilli’nin 6.9 büyüklüğünde açıkladığı depremden 91 saat sonra kurtarılan üç yaşındaki Ayda Gezgin‘in yakınları, ailenin taşınmak için iki haftadır ev aradığını söyledi.

“Beton elimizde tutunca dağılıyor”

Ayda’nın annesi 38 yaşındaki Fidan Keskin Gezgin için Hacılarkırı Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fidan Gezgin’in eşi Uğur Gezgin ve çok sayıda yakını katıldı. Fidan Gezgin’in kız kardeşi Filiz Amaç ise ablasının tabutuna sarıldığında, sinir krizi geçirdi. Fidan Gezgin’in cenazesi, mezarlıkta kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

Fidan Gezgin’in eşi Uğur Gezgin, “Herkes kendi çıkarı için çalışıyor. Bunun sağı solu partisi yok. El ele vermemiz lazım. Binaları denetlememiz lazım. Denetleme yapılmıyor. Deprem olduktan sonra kıymeti yok, bu can yani sonuçta. Candan ötesi var mı? Devletimizden ricam, denetimlerin yapılması. 3 kuruş fazla olsun sağlam olsun. Bu başımıza gelecek. Kızım hastanede kaç gündür göremiyorum. Uzun yıllar önce bina deprem yönetmeliğine uygun diye rapor verilmişti. Kolonlarına girilip güçlendirme yapıldı. Binada kolon kesme diye bir şey yok. AFAD ekipleri binanın demirinde değil, betonunda sıkıntı olduğunu söyledi. Betonda neredeyse çimento kullanılmamış olduğunu söyledi. Beton elimizde tutunca dağılıyor” dedi.

“Ayda’yı iki dakika görebildim, depremden önce parktalarmış”

Ayda’nın sağlık durumu hakkında bilgi veren Uğur Gezgin, “Ayda’yı 2 dakika görebildim. Tedbir amaçlı yoğun bakımda olduğu için göstermiyorlar. Yaşamsal fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntı yok. Sadece vücudu susuz kalmış. Onunla ilgili takviye yapıyorlar. İnşallah kısa zamanda Ayda’yı kucağıma alacağım. 1996 yılından beri o evde oturuyorum. 5 yıl ailemle yaşadım. Mahallemden, semtimden her şeyinden mutluyum. Her zaman deprem korkum vardı. Altımızdan fay hattı geçiyor. Ben de daha lüks yerlerde oturmak isterdim. Ancak maddi imkanım bu kadar. Ayda için dua edin. Depremden 1 dakika önce eşim WhatsApp’a girmiş. Depremden 20 dakika öncesinde de parktalarmış. Telefonla konuşmuştum” dedi.

Ailenin yakınları, “Fidan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuydu ve işinde çok başarılı, enerji dolu bir anneydi” dedi. Fidan Keskin Gezgin’in cansız bedeni Rıza Bey Apartmanı enkazında bulunmuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER