A3 Haber

CHP’den ABD’nin yaptırım kararına tepki: Şiddetle kınıyoruz!

CHP’den ABD’nin yaptırım kararına tepki: Şiddetle kınıyoruz!

CHP’den ABD’nin yaptırım kararına tepki: Şiddetle kınıyoruz!
Aralık 15
12:22 2020

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, ABD’den gelen yaptırım kararı için, “Ülkemizin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin olarak ABD’nin yaptırım uygulama (CAATSA 231) kararı almasını derin bir endişeyle karşılıyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz. Söz konusu yaptırımların nedeni olan S-400’lerin alımı, Türkiye’nin egemen kararıdır, o nedenle yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Dışilişkilerden Sorumlu Başdanışmanı olan CHP İstanbul Milletvekili, emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi almasıyla ilgili olarak ABD’den gelen yaptırım kararını kınadıkların bildirdi. Çeviköz’ün konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Türkiye’nin egemen kararı”

Ülkemizin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımına ilişkin olarak ABD’nin yaptırım uygulama (CAATSA 231) kararı almasını derin bir endişeyle karşılıyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz. Söz konusu yaptırımların nedeni olan S-400’lerin alımı, Türkiye’nin egemen kararıdır; o nedenle yaptırım adımını asla kabul etmemekteyiz.

“İttifakın güçlendirilmesi için”

  • NATO’nun en önemli ülkelerinden biri olan ülkemizin savunmasını güçlendirmek için attığı adımların, içinde bulunduğumuz ittifakın da güçlendirilmesi için düşünülen bir tedbir olarak değerlendirilmesi beklenirdi. Türkiye S-400 sistemini satın almak zorunda kalmış ve tercihini de bu yönde kullanmıştır. Şimdi yapılması gereken 2,5 milyar dolarlık yatırım yapılan bu sistemin en kısa zamanda kullanılır hale getirilmesidir.

“Kararlar sadece Türkiye’yi etkilemeyecek” 

  • Türkiye’nin savunma sanayiine yönelik olarak alınan kararlar ise sadece Türkiye’yi etkilemekle kalmayacak, NATO’nun stratejik savunma yeteneklerine de olumsuz etkide bulunacak niteliktedir. Dolayısıyla bu karar, Türkiye özelinde, tüm NATO ülkelerini de ilgilendirmektedir.

“Yaptırım kararı yerine diyalog”

  • ABD yönetimi, Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından 1975 yılında Türkiye’ye 3 yıl boyunca uyguladığı silah ambargosunun ardından 40 yıldır bu yola başvurmamıştır. Böyle bir yaptırım kararı almak yerine meselenin çözümü için diyalog yoluyla bir arayış içinde olunması beklenirdi. CHP olarak, bu krizin aşılması yönünde gösterilecek her türlü çabayı destekleyeceğimizi bildiriyoruz.” (ANKA)

İlgili haberler: 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER