A3 Haber

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen: İnsan hakları hiçbir devletin içişleri değildir

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen: İnsan hakları hiçbir devletin içişleri değildir

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen: İnsan hakları hiçbir devletin içişleri değildir
Ekim 26
08:45 2021

Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıcı Rıza Türmen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “istenmeyen kişi ilan edilmeleri için talimat verdim” açıklamasıyla tırmanan büyükelçi krizini değerlendirdi.

Türmen, “30 Kasım’da Bakanlar Komitesi Osman Kavala davasını görüşmek üzere toplanacak. Büyük olasılıkla üçte iki çoğunlukla bir karar alınacak ve ihlal prosedürü başlatacak. İhlal prosedürü başlatıldıktan sonra işler iyice tatsızlaşacak. Orada dava tekrar AİHM’ye gönderilerek, Türkiye bu kararı uyguladı mı uygulamadı mı diye sorulacak. AİHM, hayır uygulamadı diyecek. O zaman Bakanlar Komitesi Türkiye üzerinde giderek artan ve ağırlaşan bir takım yaptırımlar uygulamaya başlayacak. Türkiye’nin ihracına kadar gidecek. İhraç olursa eğer Avrupa Konseyi’nden çıkarılıyorsunuz. Bunun siyasi bedeli çok ağır, batı ile olan ilişkiler kesiliyor. Türkiye uluslararası konum itibarıyla bambaşka yere dönecek demektir. Cumhuriyetin kurulduğundan bu yana süregelen politikası değişmiş olacaktır” dedi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Türmen, Kavala’nın hiçbir delil olmadan dört yıl cezaevinde tutulmasının asıl temel mesele olduğunu dile getirerek, AİHM’nin tutukluluğun hukuka aykırı olduğu yönünde karar verdiğini hatırlattı. Türkiye’nin AİHM kararını uygulamadığını dile getiren Türmen, “10 büyükelçinin yaptığı çağrı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) doğan taahhütlerinizi yerine getirin diyor. Bu çağrı dikkate alınmak yerine, yargıya müdahaledir, iç işlerimize karışıyorlar diyor, bu yanlış. Çünkü insan hakları hiçbir devletin içişleri değildir. İnsan hakları bütün uluslararası toplumun işidir” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER