A3 Haber

AB kararı yürürlükte: Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervlere erişimi kesildi

AB kararı yürürlükte: Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervlere erişimi kesildi

AB kararı yürürlükte: Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervlere erişimi kesildi
Şubat 28
10:05 2022

AB’nin Rusya Merkez Bankası’nın rezerv ve varlıklarının yönetimi ile ilgili işlemleri yasaklama kararı yürürlüğe girdi. Kararla birlikte Rusya’nın 640 milyar doları bulan rezervlere erişim kesildi.

Avrupa Birliği (AB), Rusya Merkez Bankası’nın rezerv ve varlıklarının yönetimi ile ilgili işlemleri yasaklama kararı aldı.

AB’nin Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle hazırladığı yaptırım listesine Rusya Merkez Bankası’nın da dahil edilmesi kararı, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Rusya Merkez Bankası adına veya onun talimatıyla hareket eden herhangi bir tüzel kişi, kuruluş veya organla yapılan işlemlere yasak getirildi.

Rusya Merkez Bankası varlıkları ile birlikte rezervlerin yönetimi ile ilgili işlemler de yasak kapsamına alındı. Bununla birlikte AB’nin veya ilgili üye ülkenin finansal istikrarını sağlamak için “kesinlikle gerekli” olması durumlarında yapılacak işlemlere ise izin verilebilecek.

Rusya, özellikle yüksek fiyatlı doğalgaz ve petrol gibi enerji ürünlerinin satışından sağladığı döviz rezervleri ile Batı’nın ekonomik yaptırımlarının etkisini zayıflatmayı planlıyordu.

640 milyar doları bulan rezervlere erişim kesildi

ABD ve Avrupa, Rusya’nın 640 milyar doları bulan rezervlerini de hedefe aldı.

Rusya rezervlerinin yaklaşık yarısı Batı ülkelerinde bulunuyordu. Rusya’nın söz konusu rezervlerine erişimi kesilmiş oldu.

Rusya Merkez Bankası faizi yüzde 20’ye çıkardı

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, 1050 baz puan artışla politika faizini yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkardı. Salgın döneminde politika faizi yüzde 4,25 seviyesine kadar indiren banka, 2021’in Mart ayından itibaren faizleri kademeli bir şekilde artırarak yüzde 9,5 seviyesine çıkarmıştı.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER